Büyük Birlik Partisi (BBP) lideri Mustafa Destici, Doğu Türkistan’da Uygur Türklerine yönelik zulümle ilgili önemli açıklamalar yaptı. 


BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Çin’de Uygur Türklerine insanlık dışı şartlarda eziyetler yapan Çin’e sert ifadeler yöneltti. Destici, FOX TV’de İsmail Küçükkaya’nın sunduğu programa katıldı. Destici, programda Çin’e, Doğu Türkistan’daki uygulamalar nedeniyle çok sert ifadeler kullandı.Bazıları diyor ki “Türkiye savaş mı açacak?”, gerekirse açarsın!


Destici, Çin’in Doğu Türkistan’daki tutumunu çok sert eleştirerek, Türkiye’nin uluslararası arenada buna yanıt vermesi gerektiğini bildirdi ve “Doğu Türkistanlı evlatlarımız beni ziyaret etti geçen hafta. Öyle enteresan şeyler var ki. Bunu da anlamak mümkün değil. Çin, bir çocuğumuza izin veriyor Türkiye'ye gelsin diye. Çocuk Türkiye'ye gelip eğitim görüyor. Burada kalıyor. Sonra burada okudu diye oradaki anasını babasını kardeşini toplama kampına götürüyor. Ve akıbetleri belli değil. Üstelik bunların bir kısmı Türkiye vatandaşı olmuş insanlar. Biz bu konuda çok gür bir şekilde sesimizi çıkartıyoruz. TBMM'de de kamuoyu önünde de... Ben hatta çok ilerisini söylüyorum; bazıları diyor ki 'Çin'e savaş mı açacak?' Gerekirse açarsın!” dedi.Dış ticaret açığı Çin’den


Destici ayrıca, bugünkü açıklamasında Çin’e askeri bir müdahaleden önce farklı konuların da söz konusu olduğunu, öncelikli olarak bu sorunların diyalogla düzeltilmesi gerektiğini bildirdi. Destici, dış ticaret açığında Çin faktörüne değinerek, “Bizim Çin ile 25 milyar dolarlık dış ticaretimiz var. Bunun 23 milyar dolarını biz alıyoruz, sadece 2 milyarını satıyoruz. Yani bizim dış ticaret açığımızın yüzde 40'ı da Çin ile olan ticaretimizden kaynaklanıyor” dedi.