Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), milyonlarca kişinin beklediği düzenlemeyi açıkladı. İşte detaylar…

PTT'den emeklilere ek ödeme! PTT emekli maaşlarını alanlara 10 bin TL verecek! PTT'den emeklilere ek ödeme! PTT emekli maaşlarını alanlara 10 bin TL verecek!

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), milyonlarca kişinin beklediği düzenlemeyi açıkladı. İşte detaylar…


Yeni yılın gelmesi ile birçok zam ve düzenlemeler de beraberinde geldi. Bu düzenlemelerin bir tanesini de BDDK yaptı. Milyonlarca kişiyi ilgilendiren düzenleme BDDK tarafından ilan edildi. Cep telefonu alacaklar için tüketici kredilerinde vade sınırı değiştiği için artık daha kolay telefon sahibi olunabiliyor.

1513409


BBDK’ dan Telefon Alacaklara Müjde!


2023 yılının ilk günlerinde birçok düzenleme yapıldı. 3 Ocak 2022 tarihinde Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) enflasyon rakamlarını açıkladı. Açıklanan rakamlar ile emekli ve memur maaşlarına yapılacak zam oranları ayrıca EYT düzenlemesi ile emekli olacak kişilerin bankalarda emekli promosyon ödemelerinin güncellenmesi gibi birçok konu gündemde yer almaya başladı.


TÜİK’ in enflasyon rakamlarını açıklamasının ardından emekli ve memura yapılacak zam oranı son altı ayın enflasyon rakamları göz önünde bulundurularak netleşti. Ayrıca bu zam oranlarına refah payları da eklendi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan enflasyon rakamlarının ardından memur ve emekli maaşlarına %25 oranında zam yaptığını açıklamıştı. Ancak daha sonra yaptığı açıklama ile bu oranı %30’ a çıkardıklarını ilan etti. 


Son zamanlarda özellikle EYT düzenlemesinin yapılması ile bankalar emekli promosyon ödemesi için birbirleri ile yarışa girdi. Maaşını üç yıllığına aynı bankadan alma taahhüdü veren müşteriler emekli promosyon kampanyasından yararlanabiliyor. Bankalar kendi müşterilerini rakip bankalara kaptırmamak için hem kampanyaların başvuru tarihini hem de miktarını sürekli güncelledi. Bilhassa yeni yıl ile birlikte bu düzenlemeler hız kazandı diyebiliriz. 

bddk-1673002281


Kredi ve Taksit Düzenlemesi!


BDDK milyonlarca kişiyi ilgilendiren cep telefonu düzenlemesini açıkladı. Bu kapsamda yapılan düzenleme ile cep telefonu alımı amacı ile kullandırılan tüketici kredilerinde vade sınırının belirlenmesinde dikkat edilen 5 bin TL’ lik tutar 12 bin TL’ ye çıkarıldığını ifade edebiliriz. Ayrıca yine yapılan düzenleme kapsamında fiyatı 12 bin TL ve altında olan cep telefonları için ise vade sınırı 12 ay olacağı belirtildi. Bu bağlamda cep telefonu alımına yönelik tüketici kredilerinde vade sınırının değiştiğini söyleyebiliriz. 


Kurumun sitesinde yer alan bilgiye göre BDDK’ nın Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelikte değişiklik olan Kurul kararı, yenileme merkezi ya da yetkili satıcı niteliğinde olması kaydı ile yenilenmiş ürünlerde ki cep telefonu alımlarında vade sınırı değişti. Karara göre, kredi kartlarında taksitlendirme süresi herhangi bir tutar sınırı olmadan 12 ay olarak belirlendiği ifade edildi. 


BDDK’ nın sitesinde yayımlanan Kurul kararı ile cep telefonu alım amacı ile tüketici kredilerinde bade sınırında 5. 000 TL olan sınır 12. 000 TL’ ye çıkarıldı. Ayrıca fiyatı 12. 000 TL ve altında olan cep telefonları için vade sınırının 12 ay olacağı belirtildi. Bu bağlamda BDDK’ nın yaptığı düzenleme ile cep telefonlarının alımı daha da kolaylaştı diyebiliriz. Dolayısı ile telefon alacak kişilerin bu kararı detaylı incelemesi gerekmektedir.
Yeni yılda yapılan düzenlemelerden bir tanesi de BDDK’ dan geldi.

Yapılan düzenleme göz önünde bulundurulduğunda hem dikkate alınan tutarın hem de herhangi bir tutar sınırı olmadan taksitin 12 ay olarak belirlenmesi de cep telefonu alacaklar için fırsat oluşturduğunu ifade edebiliriz. Bu kapsamda tüketicilerin yeni cep telefonu alma durumunda bu düzenlemeden yararlanabileceğini belirtebiliriz.


Bankalar hem yeni yılın gelmesi hem de memur ve emekli maaşlarına yapılan zamların ardından kendi kampanyalarında da güncellemeler yaparak kendi müşterilerini memnun etmeye çalışıyor.