Ateş, ebeveynler için, özellikle ilk kez anne ve baba olanlar için çok korkutucu olabilir. Ne kadar yüksek olduğunu veya çocuğunuzda varsa hemen doktora başvurmanız gerekip gerekmediğini merak edebilirsiniz. Peki, ne zaman endişelenmeli?

Çocuk doktoru Tracy Lim, “Ne kadar dikkatli olursanız olun, her çocuk eninde sonunda ateşi yaşayacaktır” diyor. Ve ebeveynlerin bu olduğunda ne yapacaklarını bilmeleri önemlidir. Bu, herhangi bir çeşit termometre kullanarak çocuğunuzun ateşini ölçmekle başlar. Şu anda piyasada standart oral termometrelerden daha yeni temporal arter tarayıcılarına kadar mevcut  "Bu cihazlardan herhangi birini kullanabilirsiniz, ancak genellikle tek ihtiyacınız olan bir dijital termometredir" diyor. 

Bebekler ve küçük çocuklar için rektal termometre kullanmak en doğrusudur. Dr. Lim, "Bunu yapmaktan rahatsızlık duyuyorsanız, sizi en rahat ettiren cihazı kullanın" diyor. "Daha büyük çocuklarda, eğer çocuk bunu tolere edebiliyorsa, oral sıcaklık en doğru sonuçtur."

Yeni yürümeye başlayan çocuk için yüksek ateş olarak kabul edilen nedir?

Peki ateş nedir? Ateş, 100,4 derece Fahrenheit'in (38 santigrat derece) üzerindeki bir sıcaklık olarak tanımlanır. Normal vücut ısısı 98,6 F'dir (37 C). Herkesin vücut ısısı gün boyunca değişir ve yaşa, aktivite düzeyine ve diğer faktörlere göre farklılık gösterebilir. Örneğin, bir yenidoğanın vücut ısısı tipik olarak 99,5 F'de (37,5 C) normal olabilir.

Bununla birlikte, çocuğunuzun ateşi değişirse endişelenmeyin. Ateş için sihirli sayı 100,4 F'dir (38 C).

Çocuğunuzun ateşi hakkında ne zaman endişelenmemelisiniz?

Dr. Lim, doktorların şu konularda endişelenmediğini söylüyor:

Beş günden az süren ateşler. Çocuğunuzun davranışı nispeten normalse, oyun oynamaya devam etmesi ve normal şekilde yiyip içmesi konusunda endişelenmenize gerek yoktur. (Gerçi normalden daha yorgun görünebilirler).

102,5 F'ye kadar sıcaklıklar  (39 C) kadar veya çocuğunuz daha büyükse 103 F'ye (39,4 C) kadar sıcaklıklar. Bu sıcaklıklar yaygın olabilir, ancak mutlaka endişe verici değildir.

Düşük dereceli ateşler.  Bebeğiniz veya çocuğunuz yakın zamanda aşılanmışsa, bunlar 48 saatten az sürerse normal olabilir. Çocuğunuzun sıcaklığı 99,6 ila 100,3 F (37,5 ila 40 C) arasındaysa, düşük dereceli bir ateş belirlenir.

Çocuğunuzu ateş için acil servise veya doktora ne zaman götürmeli?

Şimdi önemli soru için:  Ateşten ne zaman endişelenmelisiniz? Aşağıdaki durumlarda doktorunuzu arayın:

3 aylıktan küçük bir bebekte ateş gelişir. Ateş, bebeğinizin ciddi bir hastalığa verdiği tek tepki olabilir. Özellikle yenidoğanlarda düşük sıcaklık da ciddi bir hastalık belirtisi olabilir. Bebeğinizin sıcaklığı rektal olarak 97,7 F (36,5 C) altına düşerse çocuk doktorunuzu arayın.

Çocuğunuzun ateşi beş günden fazla sürer.  Çocuk doktorunuzun altta yatan nedenler için daha fazla araştırma yapması gerekebilir.

Gözden kaçırmayın

Selin Ciğerci ve Gökhan Çıra Yeniden Evlendi! Selin Ciğerci ile Gökhan Çıra İkinci Kez Nikah Masasına Oturdu! Selin Ciğerci ve Gökhan Çıra Yeniden Evlendi! Selin Ciğerci ile Gökhan Çıra İkinci Kez Nikah Masasına Oturdu!

Çocuğunuzun ateşi 104 F'den  (> 40 C) yüksek.

Ateş düşürücü ilaçlarla çocuğunuzun ateşi düşmez. 

Çocuğunuz kendi kendine hareket etmiyor, uyanması zor veya yeterince sıvı almıyor . Dr. Lim, günde en az dört bez ıslatmayan bebeklerin ve her sekiz ila 12 saatte bir idrar yapmayan daha büyük çocukların tehlikeli şekilde susuz kalabileceğini söylüyor.

Çocuğunuz yakın zamanda aşılanmış ve sıcaklığı 38 C'nin üzerinde veya 48 saatten uzun süredir ateşi var.

Endişelisin.  Çocuğunuzun sıcaklığından veya hastalığından rahatsızsanız, bunu görüşmek için doktorunuzu veya pratisyen hemşirenizi arayın.

Ateş nöbete neden olabilir mi?

Dr. Lim, nöbetlerin bazı çocuklarda ateşin çok korkutucu bir yan etkisi olduğunu belirtiyor. “ Ateşli nöbetler ” 5 yaşın altındaki tüm çocukların %2 ila %4'ünde görülür. Nöbetlerin hepsi vücutta ani hareketlere de neden olmaz. Bazı nöbetler “bayılma” gibi görünür. Çocuğunuz nöbet geçirirse:

Çocuğunuzu yanlarına koyun.

Çocuğunuzun ağzına hiçbir şey KOYMAYIN.

Nöbet beş dakikadan fazla sürerse hemen ambulansı arayın.

Nöbet beş dakikadan az sürerse, doktorunuzu arayın veya derhal tıbbi yardım isteyin.

Çoklu ateş hakkında ne yapmalı?

Dr. Lim, “Çocuğunuzun sürekli veya birden fazla ateşi varsa ve bir çocuk doktoru bunlara neyin neden olduğunu bulamıyorsa, çocuğunuzu bir uzmana yönlendirebilir” diyor. Bir pediatrik bulaşıcı hastalık uzmanı veya pediatrik romatolog, konunun temeline inebilir.