Türkiye bu iddiayı konuşuyor. Bebeklere yanlışlıkla korona aşısı yapıldı iddiası gündemi çalkaladı. Peki Bebeklere Covid aşısı yapıldı iddiası doğru mu?

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zafer Kurugöl, katıldığı bir canlı yayında bebeklere yanlışlıkla covid aşısı yapıldığını öne sürdü. Sağlık ocaklarında kızamık aşısı yerine bebeklere yanlışlıkla korona aşısı yapıldığını iddia eden Kurugöl’ün bu iddiası sosyal medyayı ayağa kaldırdı. Peki iddialar gerçek mi? Bebeklere Covid aşısı yapıldı iddiası doğru mu? Bebeklere yanlışlıkla koronavirüs aşısı mı yapıldı?

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zafer Kurugöl, NTV’ye yaptığı açıklamada bazı sağlık ocaklarında bebeklere kızamık aşısı yerine yanlışlıkla corona virüsü aşısı yapıldığını iddia etti. Kurugöl açıklamasında “Zaman zaman yanlışlıkla bazı durumlar oluyor. Mesela başka bir aşıyla, hepatit b aşısıyla, kızamık aşıyla karıştırabiliyorlar sağlık ocaklarında. Küçük çocuklara Covid aşısı yapıldığı oluyor. Biz böyle vakalarla karşılaştık. Sizi temin ederim hiçbir yan etki olmadı bu kişilerde. Ve son derece iyi antikor oldu. 6 aylık bebekte, 1 aylık bebekte bile çok iyi şeyler oldu. Bunları da yayınlayacağız yakın zaman içinde çok ünlü bir tıp dergisinde… Küçük bebeklerde yüksek doz verseniz bile yan etkisi açısından bir sıkıntı olmuyor.” Dedi.

BEBEKLERE COVİD AŞISI YAPILDI İDDİASI DOĞRU MU?

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zafer Kurugöl’ün “bebeklere yanlışlıkla covid aşısı yapıldı” iddiası sonrasında sosyal medya ayağa kalktı. Herkes iddiaların doğru olup olmadığını araştırmaya başladı. Bu konuda ilk açıklama Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu’ndan geldi. Yapılan açıklamada “Bebeklere yanlışlıkla Covid aşısı yapıldı açıklaması AHEF olarak kabul edeceğimiz bir açıklama değil. Bu talihsiz açıklamayı kabul etmiyoruz, bu konuda ilgili mercilere başvurumuzu yaptık” denildi.

bebeklere-covid-asisi-yapildi-iddiasi-dogru-mu-bebeklere-yanlislikla-koronavirus-asisi-mi-yapild-1

Vakıfbank’tan Kredi Başvurusu Gerçekleştirmek İsteyen Bireyler İçin İyi Haber: 30 bin TL Ödeme Geliyor Vakıfbank’tan Kredi Başvurusu Gerçekleştirmek İsteyen Bireyler İçin İyi Haber: 30 bin TL Ödeme Geliyor

BEBEKLERE YANLIŞLIKLA KORONAVİRÜS AŞISI MI YAPILDI?

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zafer Kurugöl de sosyal medyadan gelen sert tepkiler üzerine geri adım attı. Kurugöl, İzmir dışında sadece bir bebeğe yanlışlıkla korona aşısı yapıldığını iddia eden Kurugöl, “Vaka İzmir dışında bir merkezde yaşanmış. Bir aylık bebeğe hepatit B aşısı yerine Covid aşısı yapılmış. O merkezdeki sağlık personeli yanlış yaptığını farketmiş ve asla gizlemeye çalışmadan bu durumu bildirmiş. Bunun üzerine bebek tam teşekküllü olduğu için bizim hastanemize sevk edildi. Bir hafta süreyle bebeğin detaylı bir şekilde takip ettik. Sonrasında kontrollere çağırdık. Bu kontroller devam ediyor. Hatta tesadüf bu sabah da kontrole geldi. Bebeğin sağlık durumu çok iyi, hiçbir yan etki tespit edilmedi.” Dedi.

SAĞLIK BAKANLIĞI AÇIKLAMA YAPTI MI?

Peki bebeklere yanlışlıkla koronavirüs aşısı yapıldığı yönündeki iddialara Sağlık Bakanlığından bir açıklama geldi mi? Henüz Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan bir açıklama bulunmuyor. Ancak Sağlık Bakanı Fahrettin kocanın iddiaları üzerine bir açıklama yapacağı tahmin ediliyor.