Beklenen büyük İstanbul depremi mi geliyor ? Uzmanlar İstanbul depreminin ne zaman olacağını açıkladı !

{"uid":"B05C6E84-0297-44DE-BA4D-EA74A4124DA5_1604413461354","source":"other","origin":"unknown"}

Genel 05.11.2020 - 14:42 04.05.2021 - 04:24 İlan35
İzmir'de olan deprem sonrasında akıllara İstanbul depremi geldi. İzmir'de yaşanan 6.6 şiddetinde ve odak derinliği 12 km olarak ölçülmüştü. Bu yaşanan deprem ile birçok bina hasar görmüş ve başta Rıza Bey ve Doğan Apartmanı olmak üzere enkaza dönen binalar oldu. İstanbul'da beklenen depremin şiddetinin İzmir depreminden daha yüksek olduğu tahmin ediliyor. Deprem uzmanlarının tahminlerine göre İstanbul'da en az 7.2, 7.3'ün üzerinde deprem bekleniyor.Prof. Dr. Samet Arslan, İzmir'de olan deprem sonrasında, İstanbul depremi ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Prof. Dr. Samet Arslan'ın yaptığı açıklamaya göre; "İzmir'de gördüğümüz şey çok enteresan. Deprem bölgesine yakın yerlerde minik çatlaklar bile yokken, deprem dalgaları İzmir yarımadasını komple aşmış ve Bayraklı'ya ulaşmış. Bayraklı'da da özel bir yer seçmiş. 'Bu özel yer nedir' diye araştırdık. İzmir'de bu dalganın geçtiği yol boyunca hiç mi yetersiz bina yoktu, vardı. Belki bu binalardan biraz daha kötüleri bile vardır. 'Neden burayı seçti' diye baktığımızda zemin koşullarını gördük. Orası bir deltanın üzerine kurulmuş, geçmiş dönemlerde büyük ihtimal oradan nehirler akıyordu. Yumuşak bir zemin, kilden oluşan karma bir yapı. Su seviyesi de çok yüksek. Öyle olunca da depremin şiddeti büyüyor"  diyerek olayın ciddiyetini kavramamızı ve buna göre önlemler alıp hayatımıza devam etmemiz gerektiğini açıkladı.Deprem gün geçtikçe yaklaşıyor !

İstanbul'da yakın zamanda gerçekleşmesi beklenen deprem hakkında Prof. Dr. Arslan, depremin çok yakın olduğunu ve hazırlıklı olmamız gerektiğini söyledi. Prof. Dr. Arslan: "İstanbul depremi 1 ay önce çok yakındı, bugün çok çok daha yakın. İstanbul'da 'küçük kıyamet' diye nitelendirilen Osmanlı zamanı depremler olmuş, bunun periyotu 500 yıl civarında. 'Şu gün deprem olacak' deme şansımız yok; ama şiddetini tahmin etme yeteneğimiz biraz daha fazla. İstanbul'da bina stoğumuz çok kötü durumda." diyerek olayın gerçek yüzünü ortaya koydu.

Sözlerine şunları da ekledi: "Vatandaşa ait binalarımız maalesef afet direncinden uzak. Bir depremde çok ciddi kayıplar olacak gibi görünüyor. Devletin bunlara yetişmesi çok zor, vatandaş kendi önlemini kendisi alacak. Depremden korunabilmek için cep telefonu, otomobil alırken gösterilen hassasiyetin ev alırken de gösterilmesi gerekiyor" açıklamalarını yaptı.İstanbul'da çok büyük bir deprem bekleniyor !

Prof. Dr. Arslan, İstanbul ve Marmara bölgesi için beklenen deprem şiddetinin 7.2, 7.3 şiddetinde olacağını söyledi. Deprem uzmanı olan Prof. Dr. Arslan yaşanan birçok hava olaylarının, gök cisimlerinin hareketlerinin bize yakın zamanda olacak olan İstanbul ve Marmara bölgesinde gerçekleşecek olan deprem ile ilgili gerçeğe çok yakın ipuçları verdiğini söyledi. Prof. Dr. Arslan'ın sözlerine bakacak olursak: "İstanbul ve Marmara bölgesine sesleniyorum; orası için beklenen şiddet biraz daha yüksek, İzmir'deki gibi değil. İstanbul'da tarihsel kayıtlara göre şiddet 7.7'yi geçmiş. İstanbul'da en azı 7.2, 7.3'ün üzerinde depremi beklemek lazım. Zaman gittikçe kısalıyor. Depreme etki eden parametre sayısı çok fazla. Gökyüzündeki gök cisimlerinin hareketlerinden tutun da Pasifik'teki bir nükleer bomba denemesine kadar her şey depremi tetikleyebiliyor. Birikmiş olan enerjiyi açığa çıkarıyor. Aşırı sıcak bir günden soğuğa geçmesi bunların hepsi tetikleyebilir. İstatistik rakamlara bakarsak İstanbul'da deprem biraz gecikti gibi görünüyor. O da Körfez depreminden dolayı fay hatlarında biraz rahatlama oldu tabii yüklenme de olabilir, karmaşık bir mekanizma. İstanbul'da deprem olacak, herkes hazırlıklı olmalı. Ne zaman olacak kimse söyleyemez; ama şiddeti aşağı yukarı bellidir. Bu şiddetteki depremde nasıl bir hasar olur kaynaklara bakılarak hesabı yapılabilir. Bir yerde bir deprem olmuşsa orada yine deprem olacak demektir, bu kesin. Ne zaman olacak onu bilmiyoruz sadece" ifadelerini kullanarak aslında bize olayın altını üstünü tüm gerçekliği ile anlatmış oldu.

 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@