Geçen sene Ocak ayında EYT'li vatandaşların emekli edileceğinin açıklanması bağlamında emeklilikte yaşa takılanlar, emekli olduktan sonra ne kadar ikramiye alacaklarını incelemeye başladı.

Emekli olacak EYT'liler ne kadar tazminat alacak? Hürriyet Gazetesi Yazarı Ahmet Karabıyık kaleme aldığı yazısında ilgi çeken cümleler ortaya attı. EYT düzenlemesi ile 1 milyon çalışanın emekli edilmesinin planlandığını dile getiren Karabıyık, zaman içinde 3 milyon vatandaşın primlerini ve EYT kanununa göre yaşlarını doldurarak kademeli şekilde emekli olacağını belirtti. 

Yeni emekli olacak vatandaşlara 2023 senesi bütçesinden mühim bir kaynak aktarıldığı bildirilirken öte yandan şirketler de hazırlıklarına start verdi. EYT ile çok sayıda vatandaş emekli olacak. Bu hem personel açığı hem de emekli olacaklara verilebilecek ikramiye için detayların öğrenilmek istenmesine yol açtı. 

Her bir çalışma senesi bağlamında çalışana 30 günlük brüt asgari ücret tutarında kıdem tazminatı ödemesi yapılır. Şu anda güncel tavan 15 bin 371 lira 40 kuruş civarlarında.

Kıdem tazminatı: Diyelim ki kendi isteğinizle işten ayrıldınız yani istifa ettiniz. Bu halde kıdem alamıyorsunuz. Emekli olduğunuzda hesaplama yapılır ve buna göre tazminat verilir. Tabi bu ikramiyeyi alabilmek bağlamında yalnızca emekli olmak gerekmez. Askerlik yüzünden işten çıkan vatandaşlara, evlilik yüzünden işten çıkanlara kıdem verilir. 

İşte kıdem tazminatı tablosu ve detayları 

Çalışma Bakanından Memura Zam Garantisi! Toplu Sözleşmeyle Memur Maaşı En Az %35'le 32 Bin TL Olacak! Çalışma Bakanından Memura Zam Garantisi! Toplu Sözleşmeyle Memur Maaşı En Az %35'le 32 Bin TL Olacak!