Dünya'da baskıcı politikalar eşliğinde yaşanan pandemi ve arkasından enerji krizi, savaş derken tam da tahmin edildiği gibi despot rejimler kırılgan ekonomileri ile birer birer dağılmaya başladılar.

KABUS! "Her Türk Vatandaşının Bilgileri Ellerinde" Dendi! Tarihin En Büyük Veri Sızıntısı da Türkiye'de Yapıldı! KABUS! "Her Türk Vatandaşının Bilgileri Ellerinde" Dendi! Tarihin En Büyük Veri Sızıntısı da Türkiye'de Yapıldı!

Dünya'da baskıcı politikalar eşliğinde yaşanan pandemi ve arkasından enerji krizi, savaş derken tam da tahmin edildiği gibi despot rejimler kırılgan ekonomileri ile birer birer dağılmaya başladılar.

İlk önce Sri Lanka'da başlayan ve ülke liderinin kaçarak canını kurtardığı halk hareketi İran sonrası Enflasyonun %60 seyrine geldiği Arjantin'de de başladı.

Arjantin'de binlerce kişi, ekonomik kriz ve yüksek enflasyonu protesto etmek için sokaklara dökülürken, ülkenin Mart ayında IMF’ye borçlanmasını da eleştiren göstericiler, ezberlendiği üzerer "Hükümetin borcu halka" sloganları attı.

İndependent Türkçe'de yer alana habere göre, Arjantin'de perşembe günü başkent Buenos Aires'te toplanan kalabalık, Devlet Başkanı Alberto Fernandez karşıtı sloganlar atmaya devam ediyor.

Eylemlere ülkenin dört bir yanından katılım gerçekleşirken geçen hafta salı günü kuzeybatıdaki Jujuy, kuzeydoğudaki Misiones, batıdaki San Juan ve güneydeki Tierra del Fuego eyaletlerinden yola çıkan hükümet karşıtı göstericiler de protestoda yer aldı.

Göstericilerden 36 yaşındaki Cristian Alegre, "Durum karışık, yeterli para yok. Biz bir aşevi açmaya çalışıyoruz. Benim gibi geçici işlerde çalışan, çöplerden kağıt toplayıp satan bir sürü kişi var" diyerek ülkedeki durumu anlattı.

20 yaşındaki Lucia Barrios ise "Konaklama bir fiyasko, kirada yaşıyoruz, her geçen gün işler daha da zorlaşıyor. Üniversite okuyacak param yok. Biz gençlerin bir geleceği yok. Bizim gibi işçilerin sokağa inmesi lazım" sözleri ile dünya medyasında yer buldu.

Göstericilerin, gıda desteği ve sosyal yardımların artırılmasını talep ettiği ülkede en az 4 milyon kişi, yani nüfusun yaklaşık yüzde 10'u gıda ihtiyaçlarını karşılamak için devlet sübvansiyonlarına bağlı.