40 Bin Lira civarı maaş alan Milletvekilleri "geçinemiyoruz" dyerek ekranlardan isyana başlamıştı ki son zamla birlikte maaşları 56 bin liraya yükseldi...

AKP tarafından hazırlanan Meclis Plan ve Bütçe Komisyonunda memura ek gösterge getiren “Torba Teklif’’in görüşmelerinde, tepki çeken "AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 140 Bin Lira olacak yeni maaşı haberleri" sonrası, milletvekili emekli maaşlarının yanı sıra, eski meclis başkanları, eski başbakanlar ve eski bakanların aylıkları, cumhurbaşkanı ödeneğine endeksli olmaktan çıkarıldı.

Bu aylıkların memur maaş katsayısına bağlanmasına yönelik önerge kabul edilirken önerge ile TBMM başkanları ve başbakan emekli aylıkları 126000 gösterge; emekli cumhurbaşkanı yardımcısı, bakan ve milletvekili aylıkları 115225 gösterge üzerinden ödenmesine karar verildi.

Böylece mevcut memur maaş katsayısına göre eski meclis başkanları ve eski başbakanların emekli aylıkları 29 bin liraya, eski bakan ve emekli milletvekillerinin maaşları ise 18 bin liradan 27 bin liraya yükseliyor olacağı öğrenilirken bu artışların ise 15 Ocak 2023 tarihinden itibaren geçerli olacağı açıklandı.

13-14-15-16-17 Ocak tarihine dikkat! Banka 30 bin TL kimlik numaranızdan ödeme yapacak! Tek başvuru yeterli olacak 13-14-15-16-17 Ocak tarihine dikkat! Banka 30 bin TL kimlik numaranızdan ödeme yapacak! Tek başvuru yeterli olacak

Türkiye gazetesinin haberine göre, bu tarihe kadar eski meclis başkanları, eski başbakanlar ve emekli milletvekilleri zamsız maaş alacaklarken, mevcut milletvekillerinin maaşı ise Temmuz ayında artarak 40 bin liradan 56 bin liraya yükselecek.

Öğrenilen bu müjdeli haber sonrası, Milletvekillerinin 2 yıl vekillik görevi yapmaları emeklilik hakkına sahip olmaları için yeterli olduğu, 25 yıllık bir çalışma hayatı ve yaş sınırını sağlayan milletvekillerinin hem milletvekili maaşı hem de emekli aylığı alabildiği akıllara geldi.

Vatandaşa uygun görülen emekli maaşı asgari maaş ise müjdesini bekliyor.