Beklenen yağışlar gelmiyor! Kuraklık tehlikesi kapıda!

Sonbaharı geride bırakıp kışa gireceğimiz günler adım adım yaklaşıyor. Özellikle bu sonbaharda ülkenin istenen oranda yağış almaması su kaynaklarını tehdit ediyor.

Gündem 28.11.2020 - 18:00 04.05.2021 - 04:24 İlan35
Sonbaharı geride bırakıp kışa gireceğimiz günler adım adım yaklaşıyor. Özellikle bu sonbaharda ülkenin istenen oranda yağış almaması su kaynaklarını tehdit ediyor. Yağışların istenen seviyeye ulaşamaması nedeniyle kuraklık tehlikesi de baş gösterdi. Sıcaklıkların da beklenenden yüksek olması kuraklığın derecesini artıran etmenlerden biri oldu. Öyle ki verilere göre geçtiğimiz ekim ayı, yarım yüzyıldır ölçülen en sıcak ekim oldu.


Edirne'de 3 günlük su kesintisi!


Beklenen sonbahar yağışlarının bir türlü gelmemesi nedeniyle barajlardaki su seviyesi de azaldı. İstanbul'daki barajlar, 2011'den beri görülen en kötü tabloyla karşılaştı ve baraj doluluğu yüzde 25 oranına kadar düştü. Edirne Belediyesi'nden gelen bir haber ise duyanları şoke etti. Edirne'de kentin içme suyunun sağlandığı Kayalıköy Barajı'nda doluluk oranı yüzde 3'e kadar indi. Daha kötü tablolarla karşılaşmamak için kentte 3 günlük su kesintisi kararı alındığı kaydedildi.


Haziran ayından sonra yağışlar düştü


Konuyla ilgili konuşan Adil Tek, doğal afet sıralamasında kuraklığın depremden önce geldiğini hatırlattı. Kandilli Rasathanesi Meteoroloji Laboratuvarı Başkanı Adil Tek, insanoğlunun başına olay gelmeden akıllanmadığını söyledi. Ciddi su kesintileriyle karşı karşıya kalınabileceğini aktaran Tek, durumun ciddiyetine değindi. Haziran ayında gelen yağışların kendilerini sevindirdiğini aktaran Tek, daha sonra yağış seviyesinin sürekli azaldığını belirtti.

Yağışların Aralık ve Ocak aylarında da beklentilerin altında olacağını kaydeden Tek, bundan sonraki aylarda yağış oranının sürekli artacağını söyledi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@