Merkez Bankası'nın açıklamasıyla birlikte beklenen zam oranları hesaplandı. İşte enflasyon farkıyla memur, emekli ve asgari ücrette yapılan zam.

Enflasyon farkıyla  memur, emekli ve asgari ücret maaşlarına yapılan zam oranı belli oldu. Beklenen zam biraz önce açıklandı! Merkez Bankası milyonların beklediği açıklamayı biraz önce yaptı. Açıklamada, sene sonu enflasyon beklentisini yüzde 65.2 oranına çekildi. Bu bağlamda memur, emekli ve asgari ücretli vatandaşlar, ne kadar maaş zammı alacaklarını incelemeye başladı.  Asgari ücret 26-27 Aralık tarihlerinde , memur ve emekli maaş zammı ise 3 Ocak 2023 tarihinde açıklanacak. 

Enflasyon farkıyla  memur, emekli ve asgari ücrette yapılan zam oranı 

6 gün sonra Ekim ayı enflasyon rakamları belli olacak. Bu anlamda geriye sadece 2 veri kalmış olacak. Veriler geldikten sonra enflasyon farkıyla birlikte emekli, memur ve asgari ücretli çalışanların zam oranalrı da netleşmiş olacak.

Bu kapsamda baktığımız zaman enflasyon farkı da eklenecek. Böylelikle yüzde 45'in üstünde bir maaş zammı olmuştu. Ocak 2023 'te ise toplu sözleşmeye göre memurlar yüzde 9 oranında bir maaş zammı alacak.

SSK ile Bağ Kur emeklileri gerçekleşen 6 aylık enflasyona göre maaş zammı almaktadır. Asgari ücret zammı ise komisyon bağlamında tespit edilmektedir.  Açıklanan son Eylül enflasyonuna göre hesaplama yapıldığında 3 aylık enflasyon değişim seviyesi yüzde 8 civarında oldu. SSK ve Bağ Kur emeklileri amacıyla 3 ay sonucunda şuandan yüzde 8'lik zam oluştu. Kalan 2 ayında eklenmesi ile zam kesinleşecek. 

Merkez Bankası ise enflasyonun yüzde 65.2 beklendiği açıklandı. Buna göre 6 aylık enflasyon yüzde 17 civarında olacak. Buna ek olarak refah payı da verileceği ön görülüyor.  Enflasyon yüzde 7'yi aştığı taktirde yüzde 7'nin üzerindeki oran, yüzde 8'lik TİS zammına eklenecek. Yani memur ve memur emeklileri amacıyla yüzde 8 + yüzde 9,05 = Yüzde 17.05'lik maaş zammı bekleniyor. Buna refah payının da eklenmesi bekleniyor

Çalışma Bakanından Memura Zam Garantisi! Toplu Sözleşmeyle Memur Maaşı En Az %35'le 32 Bin TL Olacak! Çalışma Bakanından Memura Zam Garantisi! Toplu Sözleşmeyle Memur Maaşı En Az %35'le 32 Bin TL Olacak!