Vatandaş ardı arkası kesilmeyen akaryakıt zamları sonrası ‘atık yağdan mazot’ arayışına girdi ve evde akaryakıt üretimine başladı. Ancak tehlike büyük...

Türkiye'de gelinen noktada bir deponun dolum maliyeti 1000 TL’yi aştı ve vatandaş da umudunu “evde akaryakıt üretimine” bağladı. Alkol yapımından sonra YouTube’da “evde biyodizel üretimi” başlıklı videoların sayısı ve izlenme oranı artış gösterirken uyarılar da gelmeye başladı.

Son bir yılda yüzde 250’nin üzerinde zamlanarak, litre fiyatı 26 TL’ye ulaşan mazot, kullanım alanının genişliği nedeniyle iğneden ipliğe tüm tüketim ürünlerindeki zamları da tetiklediği biliniyorken  “otomatiğe bağlanan” zamlar sonrasında vatandaş çare ararken “Ben de üretebilir miyim?” diyerek, evde biyodizel üretimine merak saldı.

Ev Yapımı Biodizel Biyo Dizel (Mazot) Yapımı [HD] Home Made Biodiesel [HD] - YouTube

Youtube üzerinden yüz binlerce kişi tarafından izlenen videolarda atık bitkisel yağ ve bazı ek maddeler kullanılarak “nasıl biyodizel yakıt üretilebileceği” tüm ayrıntılarıyla anlatılıyor ve söz konusu videolara göre, “Ev ya da restoran mutfaklarından çıkan atık yağlar önce çok küçük delikli filtrelerden geçirilerek, içindeki artıklardan arındırılıyor.

Yüksek ısı verilerek içindeki su kalıntıları uzaklaştırılan atık yağ olabildiğince berrak hale getirilip, sonrasında içerisine ısıtıcı yerleştirilerek yaklaşık 60 derecelik ısıya ulaştırılan yağa belirli oranda etil ya da metil alkol ve ‘lavabo açıcı’ ile karıştırılıyor. Bir süre dinlendirilen karışımın dibine çöken ‘gliserin’ kısmı ayrılıyorken üst tarafında kalan bölüm ise biyodizel yakıt oluyor. 

Boğaziçi Üniversitesi Yine Karıştı! Daha 2 Sene Önce 6 Milyon Harcandı Şimdi Yıkılıyor! Amaç? Arsa Dikkat Çekti... Boğaziçi Üniversitesi Yine Karıştı! Daha 2 Sene Önce 6 Milyon Harcandı Şimdi Yıkılıyor! Amaç? Arsa Dikkat Çekti...

Yurttaş 'atık yağdan mazot' arayışında: Evde akaryakıt üretimi

Videolarda, elde edilen yakıtın depoya konulması sonrası araç motorunu çalıştırdığı da ayrıca gösteriliyor.

Söz konusu videoları paylaşan yayıncılar da, yapılan “kimyasal işlemin ve kullanılan malzemenin tehlikesine” dikkat çekerken, elde edilen biyodizel yakıtın özellikle “yeni nesil araç motorlarına zarar verebileceği” uyarısı da yayıncılardan sonra uzmanlardan da gelmeye başladı.

Bu arada diğer önemli tehlike ise yüksek ısılara çıkan atık yağın insan bedeniyle teması halinde “ciddi yaralanmaya yol açabileceği” gerçeği.

Elde edilen yakıtın gliserinden ayrıştırılmaması durumunda “aracın motoruna zarar verebileceği” ve “yüksek onarım bedelli arızalara yol açabileceği” uyarıları yapılırken söz konusu yakıtın “traktörler ve ‘kara düzen’ adıyla bilinen eski tip dizel motorlarda kullanımının bir soruna neden olmayacağı” videolarda anlatılıyor.

Bununla birlikte yine uzmanların da uyardığı üzere videolarda “biyodizel üretmenin yasak olmadığı” ancak elde edilen yakıtın ticarete konu olması durumunda “akaryakıt kaçakçılığı” suçlamasına konu olabileceği de söyleniliyor.

BİYODİZEL SUNU Bilal ENÜŞTEKİN Harran Üniversitesi - ppt indir