Rusya ve Ukrayna gerilimi ile birlikte dolar yükselince benzin ve motorine de zam geldi. 1 Mart 2022 Tarihi itibari ile benzin ve motorin fiyatlarına indirim yapılacağı konuşulurken gelecek olan indirim oranı belli oldu.

Rusya-Ukrayna gerilimi dünya piyasalarını alt üst ederken benzin ve motorin fiyatlarına da zam gelmişti. Dolar kurunun bir anda yükselişe geçmesi ile birlikte benzin varil fiyatı artarken ülkemizde de pompa fiyatlarına zam yansımıştı. 1 Mart 2022 tarihi itibarıyla benzin ve motorine indirim yapılması gündeme geldi. Sektör temsilcilerine göre indirimi beklentileri karşılamayacak. Çünkü 26 Şubat 2022 tarihinde benzine 1.61 TL motoru Neyse 1.51 TL zam yapılmıştı. İndirim ise motorinde 96 kuruş benzinde 81 kuruş olacak.

Zamların yarısı geri alınıyor

Dünyada Petrol fiyatlarının artması ile beraber 26 Şubat 2022 Cuma günü benzin ve motorine büyük zam yapılmıştı. Sektörden alınan bilgilere göre 1 Mart 2022 Salı günü itibariyle benzin ve motorinde indirim uygulanacak. Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası sosyal medyadan yaptığı açıklamada Salı gününden itibaren indirim olacağını doğruladı ancak net bir rakam söylemedi. Sosyal medyada gündeme gelen rakamlar ise vatandaşların beklentilerini karşılamadı. Yani yapılacak olan indirim Cuma günü yapılan zammın yarısı kadar olacak.

Son dakika! 1 Aralık'ta başlayacak, 3000 TL ödemeler verilecek! Son dakika! 1 Aralık'ta başlayacak, 3000 TL ödemeler verilecek!

Benzinin litre fiyatı 17 liraya dayandı

Geçtiğimiz Cuma günü EPGİS tarafından yapılan açıklamada Benzin fiyatlarına 1.61 TL'ye motorin fiyatları Neyse 1.51 TL zam yapıldığı duyurulmuştu. Cumartesi gününden itibaren geçerli olmak üzere benzin ve motorine yüzde onun üzerinde zam yapılırken benzin litre fiyatı 17 liraya kadar dayandı. Zamların sebebi olarak Rusya Ukrayna arasında yaşanan gerilimi gösterilse de vatandaşlar sosyal medyadan isyan etti.