Rusya Ukrayna savaşının başlaması sonrasında ABD'nin Rusya’ya petrol ambargosu uygulamak için hazırlık yaptığının iddia edilmesi üzerine dünyada petrol fiyatları uçuşa geçti. Motorin ve benzin zamları ise öne çekildi. Hafta sonu gelmesi beklenen zamlar bu akşam gelecek. Peki benzin ve motorin fiyatları ne kadar oldu?

ABD’nin Rusya’ya petrol ve gaz ambargosu uygulayacağı iddiaları üzerine dünyada petrol fiyatları yükselmeye başladı. Brent petrol, geçtiğimiz hafta 2013 yılından bu yana en yüksek seviyeleri test etmeye başladı. Brent petrol varil fiyatı bu sabah itibari işe 122,79 dolardan başladı ve 139 dolar seviyelerine kadar yükseldi. Brent petrol sabahın ilk saatlerinde yaşadığı yükselişin ardından geriledi ancak sonrasında yine 130,08 dolardan işlem görmeye devam etti.

Yeni zamlar kapıda

Brent petrolde yaşanan artışlar akaryakıt fiyatlarına da doğrudan etki etmeye devam ediyor. Vatandaşlar artık akaryakıt almakta bile zorluk çekerken son iki ayda bir depo maliyeti yaklaşık 500 TL artış gösterdi. Geçtiğimiz hafta akaryakıt fiyatlarına art arda zamlar yapılmış, petrol istasyonlarında araç kuyrukları oluşmuştu. Alınan bilgiye göre hafta sonu akaryakıt fiyatlarına yapılması gereken zamlar bu geceden itibaren uygulanacak. Bu gece motorinin litre fiyatına 1 lira 44 kuruş, benzinin litre fiyatına ise 57 kuruş zam gelecek.

Gözden kaçırmayın

Bankaya Borçları Olan Kişilere Müjde: o Banka Sizin Tüm Borcunuzu Kapatmaya Kefil Oluyor Bankaya Borçları Olan Kişilere Müjde: o Banka Sizin Tüm Borcunuzu Kapatmaya Kefil Oluyor

Motorinin litre fiyatı 22 lirayı geçecek

Yapılacak olan zamların ardından İstanbul’da benzinin litre fiyatının 19,24 TL’ye, Ankara’da 19,34 TL’ye, İzmir’de ise 19,36 TL’ye yükselmesi bekleniyor. Motorinin litre fiyatı ise İstanbul’da 22,19 TL’ye Ankara ve İzmir’de 22,30 TL’ye yükselmesi bekleniyor.

Zamlar yağmur gibi yağıyor

Mart ayının başından itibaren akaryakıt fiyatlarında adeta bir zam yağmuru yaşanıyor. Daha ayın ilk haftasından peşpeşe çok sayıda zam yapıldı. Bu gece gelecek olan zamlarla beraber son bir hafta içinde yapılan zamlar benzin fiyatlarında 2 lira 67 kuruş, motorine 5 lira 12 kuruş zam yapılmış olacak.