ABD’de Beyaz Saray’ın eski ulusal güvenlik danışmanı John Bolton, yaptığı açıklamalar ile Türkiye'yi de salladı.

Bir televizyon programında kendisini, ‘başka ülkelerde darbe planlamalarına yardımcı olmuş biri’ olarak tanımlayan Beyaz Saray’ın eski ulusal güvenlik danışmanı John Bolton yaptığı açıklamalar ile tüm dünyanın gözlerini üzerine çevirdi.

CNN televizyonunun, 6 Ocak Kongre baskınına ilişkin özel yayınına konuk olan Bolton, hem ilginç itiraftlarda bulundu hem de ilginç dakikalar yaşattı.

Öncelikle dikkat çeken, programda CNN sunucusu Jake Tapper'in eski ABD Başkanı Donald Trump’ın seçim sonuçlarına kabul etmeyip 6 Ocak’ta darbe yapmaya kalkışıp kalkışmadığı konusunda Bolton arasında yaşanan tartışma oldu.

Daha Az Yağ Daha Çok Lezzet: Airfryer ile Mümkün Daha Az Yağ Daha Çok Lezzet: Airfryer ile Mümkün

pZHSI9PH

Beyaz Saray’ın eski ulusal güvenlik danışmanı John Bolton, 6 Ocak olaylarının ‘dikkatlice planlanmış bir darbe’ olarak nitelenmesine yönelik, Trump’ın böyle çalışmadığını, kolay değişen fikirler ile hareket ettiğini söyledi.

Bunun üzerine Tapper’ın “Darbe yapmak için son derece zeki olmaya gerek yok” diye karşılık vermesi üzerine Bolton, ise “Burada değil de başka ülkelerde darbe planlamalarına yardımcı olmuş biri olarak buna katılmıyorum. Bu çok çalışma gerektirir. Onun yaptığı bu değildi. Bir fikirden başka bir fikre atlıyordu ve dolayısı ile o, bu isyancıların Kongreye girmesinin önünü açtı ama anayasayı ortadan kaldırmak için değil.” dedi.

Bu farkında olarak ya da olmayarak yapılan itiraf sonrası ise Tapper, Bolton’a hangi girişimlerden bahsettiğini sordu ve Bolton Venezuela’yı kastederek “Ayrıntılara girmeyeceğim” dedi ve “Bir muhalefetin yasadışı olarak seçilmiş bir başkanı devirmeye çalışması için ne gerektiğini gördüm ve başarısız oldular.” demekle yetindi.

Sunucu Tapper vazgeçmedi ve Bolton’dan yeniden bir yanıt isteyerek, “Bana Venezuela’nın ötesinde söylemediğiniz başka şeyler de olduğunu da hissediyorum” dedi ve buna “Eminim vardır” yanıtını aldı.

Bolton daha önce 2019 yılında da Venezuella ile ilgili düzenlediği bir basın toplantısında elinde taşıdığı sarı kağıtlı not defterini gazetecilerin yazıyı görebileceği şekilde tutması ile de gündeme gelmiştiç

Çünkü görülmesini istediği notta "Afganistan-görüşmeler olumlu. Kolombiya'ya 5.000 asker" yazıyordu.

Bu itirafın ardından ise Bolton'un Türkiye’de 15 Temmuz 2016’daki darbe girişimiyle ilgili olarak, “Cumhurbaşkanı Erdoğan devrilirse gözyaşı dökmem” sözleri akıllara geldi.

Darbe girişiminin yaşandığı akşam Fox’a katılan Bolton, Türk ordusuna anayasayı koruma yetkisi verildiğini söylemiş ve “Eğer darbe başarılı olursa Erdoğan’ın yeniden Osmanlı hilafetini geri getirme, Orta Doğu’da baskın bir güç olma ve Türkiye’yi daha İslamcı bir yöne götürmesi engellenecek.” demişti.