Biden, 1915 Olayları'nı "soykırım" olarak andı!

ABD (Amerika Birleşik Devletleri) Başkanı Joe Biden, beklenildiği üzere 1915 Olayları'nı "soykırım" olarak andı. Biden'a ilk tepki Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'ndan geldi.

Dünya 24.04.2021 - 19:50 04.05.2021 - 04:18 İlan35

ABD (Amerika Birleşik Devletleri) Başkanı Joe Biden'ın 1915 Olayları için "soykırım" ifadesini kullanıp kullanmayacağı merak ediliyordu. ABD (Amerika Birleşik Devletleri) başkanları genel olarak söz konusu olaylar için "büyük felaket" ifadesini kullanıyorlardı. Fakat Biden, 1915 Olayları'nı "soykırım" olarak tanımlamayı tercih etti. Biden, "soykırım" ifadesini suçlamak amacıyla değil, aynı olayların bir daha yaşanmaması için kullandığını dile getirdi. 1915 Olayları'nı "soykırım" olarak anan ilk ABD (Amerika Birleşik Devletleri) başkanı böylece Biden oldu. 

"Ermeni soykırımında hayatını kaybedenleri anımsıyoruz"

Biden, Osmanlı Devleti zamanında Ermeni "soykırımında" hayatını kaybedenleri her 24 Nisan'da anımsadıklarını belirterek, aynı "zulmün" yeniden yaşanmaması konusunda taahhüdünü tekrarladığını dile getirdi. 24 Nisan 1915 tarihinden itibaren Osmanlı güçleri tarafından Ermeni toplum liderlerinin ve Ermeni entelektüellerin İstanbul'da tutuklandığını ifade eden Biden, bu süreçte 1,5 milyon Ermeni’nin Osmanlı Devleti'nden sınır dışı edildiğini, katliama uğradığını veya ölüme doğru yürüdüğünü kaydetti. 

"Ermeniler ABD'ye zenginlik getirdi"

Biden, 1915 Olayları için "büyük felaket" ifadesini de kullandı. Nefretin bütün biçimlerinin yozlaştırıcı etkilerine karşı ABD'nin (Amerika Birleşik Devletleri) güçlü bir tutum sergilediğine dikkat çeken Biden, söz konusu olaylardan etkilenen çok sayıda insanın ABD (Amerika Birleşik Devletleri) dâhil olmak üzere birçok farklı ülkede yeni bir yaşam kurduğunu dile getirdi. Biden, ABD'de (Amerika Birleşik Devletleri) bulunan Ermenilerin ülkeye zenginlik getirdiğini aktardı. Ermenilerin tarihine saygı gösterdiklerini belirten Biden, yaşanan acının farkında olunduğunu ifade etti.

"Bütün insanların uzlaşmasını istiyoruz"

Biden, tarihin tasdik edildiğini ve bunun birilerine suç yüklemek amacıyla değil, aynı olayların yeniden yaşanmaması amacıyla yapıldığını kaydetti. İnsan haklarına saygı gösterilen ve insanların güvenli bir şekilde hayatlarını sürdürdükleri bir dünya kurmak amacıyla çalıştıklarına dikkat çeken Biden, zulümlerin önüne geçmeyi hedeflediklerini aktardı. Dünyada bulunan bütün insanların uzlaşmasını amaçladıklarını belirten Biden, ABD (Amerika Birleşik Devletleri) halkının soykırıma kurban giden Ermenilere saygı duyduğunu ekledi. 

Seçimlerden önce sinyali vermişti 

Biden, ABD'de (Amerika Birleşik Devletleri) gerçekleştirilen başkanlık seçimlerinden önce 1915 Olayları'nı "soykırım" olarak tanıyacağını ifade etmişti. Söz konusu ülkede bulunan 49 eyalet, bu olayları "soykırım" olarak tanımıştı. Yalnızca Mississippi eyaleti, 1915 Olayları'nın tarihçiler tarafından ele alınması gerektiğine karar verilmişti. 

İlk tepki Çavuşoğlu'ndan tepki geldi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, kelimelerin tarihi değiştiremeyeceğini ve tarihi tekrar yazamayacağını ifade etti. Türkiye'nin tarihi hakkında hiçbir ülkeden ders almaya ihtiyacı olmadığına dikkat çeken Çavuşoğlu, siyasi bakımdan fırsatçılığın adalet ve barışa karşı ihanet olduğuna dikkat çekti. Çavuşoğlu, Biden tarafından yapılan açıklamanın tek dayanağının popülizm olduğuna dikkat çekerek, söz konusu açıklamanın hiçbir şekilde kabul edilmediğini aktardı. 

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@