Biden, Erdoğan'a "1915 Olayları'nı soykırım olarak tanıyabilirim" dedi!

ABD (Amerika Birleşik Devletleri) medyası, Başkan Joe Biden'ın, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a "1915 Olayları'nı soykırım olarak tanıyabilirim." dediğini iddia etti. 

Güncel 24.04.2021 - 07:27 04.05.2021 - 04:18 İlan35

1915 Olayları'nı "soykırım" olarak tanıyıp tanımayacağı merakla beklenen ABD (Amerika Birleşik Devletleri) Başkanı Joe Biden, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile telefonda görüştü. Biden'ın, söz konusu görüşmede Erdoğan'a "1915 Olayları'nı soykırım olarak tanıyabilirim." dediği ileri sürüldü. Söz konusu görüşmeden önce ABD (Amerika Birleşik Devletleri) basını, Biden'ın Ermeni Tehciri'ni "soykırım" olarak tanıyabileceğini bildirmişti. Biden ile Erdoğan arasında yapılan ilk telefon görüşmesinde 1915 Olayları'nın ele alınıp alınmayacağı merak ediliyordu. Fakat iki taraftan da konuya ilişkin bir açıklama gelmedi. 

"Soykırım olarak tanıyacak"

ABD'de (Amerika Birleşik Devletleri) Biden ile Erdoğan arasındaki telefon görüşmesine dair detayların sızdırıldığı görüldü. İddialara göre Biden, 1915 Olayları için "soykırım" ifadesini kullanacağını belirtti. Bloomberg'de yer alan haberde, 1915 senesinde Osmanlı Devleti'nin Ermenileri "katlettiği" ileri sürülürken, "Biden, Erdoğan’a bu olayı 'soykırım'" olarak nitelendirmeyi düşündüğünü aktardı." denildi. CNN'de yer alan haberde, Biden ile Erdoğan arasında gergin bir telefon görüşmesi yapıldığı ifade edildi. 

Reuters haber ajansında yer alan haberde, ABD'den (Amerika Birleşik Devletleri) bir kaynağın açıklamalarından bahsedildi. Söz konusu haberde, "Biden, Osmanlı Devleti'nin 1915 senesinde Ermenileri katletmesini soykırım olarak kabul edeceğini belirtti." denildi. Öte yandan, Biden'ın 24 Nisan 2021 tarihinde mesaj yayımlayacağı ve burada "soykırım" ifadesine yer vereceği aktarıldı. 

Şimdiye kadar "büyük felaket" olarak anıldı

ABD'de (Amerika Birleşik Devletleri) Bill Clinton döneminden beri 1915 Olayları'nın yıldönümü dolayısıyla yayımlanan mesajlarda hep "büyük felaket" ifadesi kullanıldı. 

"Yapıcı bir ilişkiye önem verdiğini söyledi"

Beyaz Saray tarafından Erdoğan ile Biden arasındaki telefon görüşmesine ilişkin yapılan açıklamada, Biden'ın "Türkiye ile ABD'nin (Amerika Birleşik Devletleri) daha fazla iş birliğinde bulunması" ve "iki ülke arasındaki fikir ayrılıklarının uygun bir şekilde idare edilmesi" dâhilinde yapıcı bir ilişkiye önem verdiğini söylediği aktarıldı. Öte yandan, Erdoğan ile Biden'ın Haziran ayında düzenlenecek olan NATO (Kuzey Atlantik Anlaşması Örgütü) Zirvesi'nde görüşeceği bildirildi. Açıklamada, Erdoğan ile Biden'ın Haziran ayında gerçekleştirilecek olan NATO (Kuzey Atlantik Anlaşması Örgütü) Zirvesi kapsamında ikili bir görüşme yapmak ve söz konusu görüşmede hem ikili meseleleri hem de bölgesel meseleleri ayrıntılı bir şekilde değerlendirmek için anlaşma sağladığı ifade edildi. NATO (Kuzey Atlantik Anlaşması Örgütü) Zirvesi, Brüksel'de 14 Haziran 2021 tarihinde düzenlenecek.

"ABD'nin terör örgütüne verdiği destek gündeme getirildi"

Türkiye Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı da söz konusu görüşmeye ilişkin bir açıklamada bulundu. Açıklamada, Türkiye ile ABD (Amerika Birleşik Devletleri) arasındaki ilişkilerin doğası ve karşılıklı menfaatler esas alınarak iş birliğinin artırılması ve beraber çalışma yürütülmesi konusunda Erdoğan ile Biden'ın anlaşma sağladığı ifade edildi. Açıklamada, Erdoğan'ın, Suriye'de ABD'nin (Amerika Birleşik Devletleri) terör örgütü YPG/PKK'ya verdiği destek ve FETÖ'nün (Fetullahçı Terör Örgütü) ülkedeki mevcudiyeti gibi problemlerin çözülmesinin, iki ülke arasındaki ilişkilerde yol kat edilmesi bakımından önem arz ettiğini söylediği aktarıldı.

Çavuşoğlu ile Blinken görüştü!

Türkiye Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Erdoğan ile Biden arasında yapılan telefon görüşmesindeki konuların takip edilebilmesi için Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun ABD (Amerika Birleşik Devletleri) Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile telefon görüşmesi gerçekleştirdiği ifade edildi.

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@