Biden, Ermeni Tehciri'ni "soykırım" olarak tanıyabilir!

ABD (Amerika Birleşik Devletleri) Başkanı Joe Biden'ın, Ermeni Tehciri'ni "soykırım" olarak tanıyabileceği ileri sürüldü. 

Dünya 22.04.2021 - 07:56 04.05.2021 - 04:18 İlan35

ABD'de (Amerika Birleşik Devletleri) 24 Nisan 2021 tarihinde "1915 Olayları" için anma töreni düzenlenecek. ABD (Amerika Birleşik Devletleri) Başkanı Joe Biden'ın söz konusu olayları "soykırım" olarak nitelendirebileceği iddia edildi. Konuya ilişkin açıklamada bulunan bir yetkili, bu durumun hala kesinleşmediğini ve net bir karar verilmediğini dile getirdi. Yetkili, Biden'ın "soykırım" ifadesini kullanacağına dair kendilerine bir bilgi verilmediğine dikkat çekerek, söz konusu liderin de önceki liderlere benzer şekilde sembolik bir konuşma yapabileceğini söyledi. Wall Street Journal gazetesinde yer alan habere göre, Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, Biden'ın konuşmasından önce herhangi bir ayrıntı vermek istedi. 

"Nadir görülen bir hamle olacak"

Haberde, Biden'ın Ermeni Tehciri için "soykırım" ifadesini kullanması durumunda bu durumun "nadir görülen bir hamle" olacağı ve ABD (Amerika Birleşik Devletleri) ile Türkiye arasındaki gerginliği iyice tırmandıracağı ifade edildi. 

İncirlik Hava Üssü'nü kullanmaları yasaklanabilir!

ABD'deki (Amerika Birleşik Devletleri) başkanlık seçimlerinden önce Biden, Ermeni Tehciri'ni "soykırım" olarak tanıyacağına söz vermişti. Haberde, Biden'ın 1915 Olaylarını "soykırım" olarak nitelendirmesi halinde Türkiye'nin de ABD'de (Amerika Birleşik Devletleri) yerlilere yönelik muameleyi gündeme taşıyabileceği ve diplomatik bir protesto gerçekleştirebileceği ifade edildi. Hatta İncirlik Hava Üssü'nün ABD (Amerika Birleşik Devletleri) tarafından kullanılmasına bile yasak getirilebileceği kaydedildi. 

"Türkleri de etkileyen bir trajedi" 

Ekonomi ve Dış Politika Araştırmalar Merkezi Başkanı Sinan Ülgen, Wall Street Journal gazetesine yaptığı açıklamada, Türkiye tarafından resmî olmayan bir şekilde ABD (Amerika Birleşik Devletleri) ile ticari ilişkilerine engeller getirilebileceğini söyledi. Ülgen, Türk vatandaşlarının 1915 Olayları konusunda hükümetle aynı düşünceyi paylaştığına dikkat çekerek, Balkanlarda Türklerin etnik temizliğe maruz kaldığını ve bu nedenle Türklerin 1915 Olaylarını "yalnızca Ermenileri etkileyen değil, Türkleri de etkileyen bir trajedi" olarak değerlendirdiklerini aktardı. 

Reagan "soykırım" demişti!

Haberde, 1981-1989 seneleri arasında görev yapan eski ABD (Amerika Birleşik Devletleri) Ronald Reagan, Ermeni Tehciri'ni "soykırım" olarak anmıştı. Donald Trump yönetiminde ise Beyaz Saray Sözcüsü Kayleigh McEnany tarafından "soykırım" ifadesi kullanılmıştı. 

"Muhtemel soykırımları engelleyecek"

Ermenistan'ın ABD (Amerika Birleşik Devletleri) Büyükelçisi Varuzhan Nersesyan, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Biden tarafından 1915 Olaylarının "soykırım" olarak nitelendirilmesini umut ettiklerini söyledi. ABD'de (Amerika Birleşik Devletleri) bulunan Ermeni Birliği Başkanı Bryan Ardouny, Biden'ın "soykırım" ifadesini kullanması halinde insan hakları hususunda söz konusu ülkenin itibarının artacağını ve muhtemel soykırımların önüne geçileceğini dile getirdi. Azerbaycan'ın ABD (Amerika Birleşik Devletleri) Büyükelçisi Elin Süleymanov, Biden tarafından "soykırım" ifadesinin kullanılmasının Türkiye ile Ermenistan arasındaki ilişkilere iyice zarar vereceğini ve bölgeyi olumsuz yönde etkileyeceğini söyledi. 

Biden ne demişti?

Biden, ABD'de (Amerika Birleşik Devletleri) başkanlık seçimlerini kazanması durumunda 1915 Olaylarını "soykırım" olarak tanıyacağını ifade etmişti. Soykırımın tanınması amacıyla gösterilen çabalara liderlik etmekten memnun olduğunu kaydeden Biden, "soykırım" kararını destekleyeceğini ve evrensel insan haklarına mutlaka öncelik vereceğini belirtmişti.

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@