Biden’a karşı TBMM harekete geçiyor

Tarihi soykırım ve katliamlarla dolu Amerika Birleşik Devletleri (ABD)’nin Başkanı Joe Biden'ın Türkiye’ye yönelik iftira içeren soykırım açıklamalarına karşı TBMM de harekete geçiyor. TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Biden’ın açıklamalarına karşı ortak bildi

Güncel 27.04.2021 - 05:45 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Amerika yerlilerine soykırım uygulayarak ve topraklarını işgal ederek ülkelerini inşa eden Amerika Birleşik Devletleri (ABD)’nin Başkanı Joe Biden, 24 Nisan 1915 olaylarının yıldönümü sebebiyle yaptığı açıklamada Ermeni çetelerinin Türklere yönelik katliamları yerine Türk ordusunun Ermeni çetelerini tehcirine “soykırım” nitelendirmesinde bulunmuştu.

Joe Biden açıklamasında, “Her sene bugün (24 Nisan) Osmanlı döneminde yaşanan Ermeni soykırımında yaşamını yitirenleri anıyoruz ve bir daha böyle bir zulmün yaşanmaması için bulunduğumuz taahhüdümüzü tekrarlıyoruz." ifadesini kullanmıştı.

Biden’ın hem “Türklerin yaptığı soykırım” şeklindeki iftirası hem de “benzerinin yaşanmaması taahhüdü” tehdidine karşı Türkiye’den geniş ve sert tepkiler gelirken Türkiye Büyük Millet Meclisi de önemli bir hamle yapacak. TBMM Başkanı Mustafa Şentop, TBMM’nin ortak bildiri yayımlayacağını bildirdi. 

TBMM’de tertiplenen 2. Karabağ Savaşı ve Ermenistan'ın Savaş Suçları Paneli sonrası gazetecilerin sorularını cevaplandıran TBMM Başkanı Mustafa Şentop, ABD Başkanı Joe Biden’ın “soykırım” açıklamasına karşı bir adım atılıp atılmayacağı yönündeki soruyu cevaplandırdı.

Mustafa Şentop, TBMM’nin Joe Biden’ın “soykırım” açıklamasına karşı ortak bildiri yayımlanması konusunun değerlendirildiği bilgisini vererek, "Ortak bildirinin yarın Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunda, ‘TBMM Kararı’ biçiminde değerlendirilmesinin doğru olacağı kanaatindeyiz.” diye konuştu.

Ortak bildiriye, “Türkiye bu utançla yüzleşmelidir” iftirası atan HDP’nin katılmayacağı kesin olarak bilinirken CHP’nin hem ittifak ortağı HDP’ye rağmen hem de demokrasi dilendiği ve seçimlerde destek aldığı Joe Biden’a karşı imza atıp atmayacağı merak ediliyor.

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@