Biden'dan nükleer bomba yorumu! İran yaparsa Türkiye de yapar!

BUSHEHR, IRAN - AUGUST 21: This handout image supplied by the IIPA (Iran International Photo Agency) shows a view of the reactor building at the Russian-built Bushehr nuclear power plant as the first fuel is loaded, on August 21, 2010 in Bushehr, souther

Gündem 03.12.2020 - 09:29 04.05.2021 - 04:23 İlan35
ABD'de 21 Ocak'ta resmi törenle başkalık koltuğuna geçmesi beklenen Joe Biden, İran'ın nükleer silah geliştirmesinin bölge ülkeleri de bu yöne sürükleyeceğini söyledi. Biden, İran'ın bu adımının "Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Antlaşması" ve ABD için olumsuz sonuçlar doğuracağını aktardı.

"Lanet olası bir nükleer güç birikimi"


İran'ın nükleer bomba geliştirmesi sonucu, bölgedeki Türkiye, Suudi Arabistan ve Mısır gibi ülkelerin de üstünde bası hissedeceğini aktardı. Joe Biden bunun sonucunda diğer ülkelerin de nükleer girişimlerde bulunabileceğini ifade etti.Şu an ihtiyaç duyulan son şeyin "lanet olası bir nükleer güç birikimi" olduğunu kaydeden Biden, bu şekilde bölgede istikrarın kurulamayacağını bildirdi. İran'a uygulanan nükleer kısıtlamaları daha da güçlendirmek istediklerini kaydeden Biden, yaptırımları geri çekme seçeneğinin her zaman masada olduğunu söyledi.

Fahrizade suikastı sonrası gözler İsrail'e çevrildi


27 Kasım Cuma günü İran'ın nükleer programı için önemli bir isim olan Muhsin Fahrizade, uğradığı silahlı saldırı sonucu öldürülmüştü. Suikast sonrası İran cephesi, İsrail'i suçlamıştı. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, 2 yıl önce düzenlediği basın toplantısında Fahrizade'yi hedef göstermiş ve "Bu ismi unutmayın" demişti.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@