ABD'de 2020 seçimlerinde Demokrat aday Joe Biden, Cumhuriyetçi Donald Trump'ı indirmek ve başkanlık koltuğuna oturmak için gün sayıyor. Son zamanların en yüksek katılımlı ve en tartışmalı seçimlerinden biri olan bu seçimlerde birçok konu yeniden gündeme

ABD'de 2020 seçimlerinde Demokrat aday Joe Biden, Cumhuriyetçi Donald Trump'ı indirmek ve başkanlık koltuğuna oturmak için gün sayıyor. Son zamanların en yüksek katılımlı ve en tartışmalı seçimlerinden biri olan bu seçimlerde birçok konu yeniden gündeme geldi. Biden'ın trajedilerle dolu geçmişi de bunlardan sadece biri...


"35 yaşında başkan olacağım" sözünü verdi


Başkan Barack Obama'nın 8 yıl yardımcılığını yapan Joe Biden, 50 yıllık siyaset hayatında 36 yıl boyunca ara vermeden senatörlük yaptı. 1966 yılında evlendiği eşi Neilia Hunter'a 30 yaşında senatör olacağına söz verdi. Verdiği sözlerden diğeri ise 35 yaşında başkan olmaktı.


Aynı yıl hem sevinç hem trajedi


1972 yılında siyasete atılan Biden, söz verdiği gibi 30 yaşında senatör oldu. Ancak kutlamaların yapıldığı bu yıl büyük bir trajediyle sarsıldı.

Eşi ve kızını trafik kazasında kaybeden Biden'ın iki oğlu yaralı olarak kurtuldu. Yıllarca bu olayın yasını tutan Biden, bundan sonraki hiçbir yılda kazanın gerçekleştiği 18 Aralık gününü çalışarak geçirmedi.


Defalarca kez başkanlığı zorladı


Biden, şimdiki eşi olan Jill ile 1977 yılında evlendi. 1987 yılında Demokrat Parti'den başkanlık için aday olmak isteyen Biden bunu başaramadı. 20 yıl sonra tekrar bir girişimde bulunan Biden, bu kez de Obama ve Hillary Clinton'ı aşamadı. Obama, yardımcısı olarak Biden'ı seçti ve bu görev 8 yıl boyunca devam etti.Zaman zaman unutkanlığı tutan Biden, bir keresinde Obama'nın ismini unuttu ve onu "Amerika Obama" olarak sahneye çağırdı.

Oğlunu kanserden kaybetti


2015 yılında oğlu Beau Biden'ı kanserden dolayı kaybeden Joe Biden, tuttuğu yas nedeniyle 2016 seçimlerine katılmadı.


Yarım asırda şaşmayan tek hedefi: Başkanlık!


Biden, 35 yaşında başkan olmak için söz vermişti. Şimdi o yaşın üstünden 43 yıl geçti ve başarısız denemelerin ardından Biden, artık başkan olmaya çok yakın. 78 yaşındaki Biden, trajedilerle dolu hayatı boyunca şaşmayan tek hedefine iyice yaklaştı: Başkanlık!