Brokoli, bağırsak metabolizmasını yeniden şekillendirmede etkili bir araç olarak görülüyor.

Erkekler futbolda 1959'dan günümüze devam eden Süper Lig tarihinde en fazla küme düşen takım hangisidir? Erkekler futbolda 1959'dan günümüze devam eden Süper Lig tarihinde en fazla küme düşen takım hangisidir?

Brokolinin sağlığa olan faydaları hakkındaki araştırmalar devam ediyor ve son bir çalışma, brokolideki bir molekülün ince bağırsağın sağlığı için önemli bir rol oynadığını ortaya koydu. Yeni çalışmada, bilim insanları farelerde brokolinin belirli moleküller içerdiğini ve ince bağırsağın astarını koruyarak hastalıkların ilerlemesini engellediğini tespit ettiler.

Bu sonuçlar, brokolinin potansiyel olarak hastalıkların önlenmesi için kullanılabileceğini düşündürmektedir. Bu doğrultuda, brokoli yeme alışkanlığı geliştirmenin farklı kanser türleri ve tip 2 diyabet gibi hastalıkların riskini azaltmaya yardımcı olabileceği önceki araştırmalarla da desteklenmektedir.

Pensilvanya Eyalet Üniversitesi'nden yapılan araştırma, brokoli ve diğer turpgillerin farelerde ve muhtemelen insanlarda sağlığa nasıl fayda sağladığına dair mekanizmaları ortaya koyuyor. Araştırmacılar, brokoli, lahana ve Brüksel lahanası gibi turpgillerin normal sağlıklı bir beslenmenin önemli bir parçası olduğunu belirtiyorlar.

Bağırsak duvarları, faydalı maddelerin vücuda geçmesine izin verirken zararlı gıda parçacıklarının ve bakterilerin girmesini de engelliyor. Bağırsakta bulunan özel hücreler, su ve besinleri emen enterositler, koruyucu bir mukus tabakası salgılayan kadeh hücreleri ve sindirim enzimi salgılanmasını sağlayan Paneth hücreleri gibi, bu dengenin korunmasına yardımcı oluyor.

Yeni araştırmada, brokolide bulunan aril hidrokarbon reseptör ligandları adlı moleküllerin, AHR adlı bir protein türüne bağlandığı ve bağırsak hücrelerinin işlevlerini etkilediği keşfedildi. Bu keşif, turpgillerin sağlık açısından önemine ilişkin daha geniş bir anlayışın geliştirilmesine yardımcı olabilir.

Brokolinin İnce Bağırsak Sağlığına Faydaları AHR Aktivitesi Yoluyla Ortaya Çıktı

Pensilvanya Eyalet Üniversitesi'nden araştırmacılar, fareler üzerinde yaptıkları deneylerde, brokoli içeren bir diyetin bağırsak bariyer fonksiyonlarını koruduğunu ve bağırsak dokularının sağlıklı kalmasını sağladığını keşfettiler. Araştırmacılar, brokolideki aril hidrokarbon reseptör ligandları adı verilen moleküllerin bağırsak hücrelerindeki AHR adlı bir protein türüne bağlandığını ve bu bağlantının bağırsak hücrelerinin işlevlerini etkilediğini tespit etti. Brokoliyle beslenen farelerin bağırsaklarında AHR aktivitesinin arttığı ve bu sayede bağırsak bariyer fonksiyonlarının korunduğu görüldü. Aynı şekilde, brokoliyle beslenmeyen farelerde ise bağırsak sağlığı ciddi şekilde tehlikeye girdi.

Araştırmacılar, bu sonuçların, brokoli gibi AHR ligandlarının doğal kaynaklarının ince bağırsağın esnekliğine katkıda bulunduğunu ve bağırsak sağlığını koruduğunu gösterdiğini belirtti. Bu keşifler, AHR faaliyeti yoluyla aktarılan gıda uyaranlarının, bağırsakların metabolik repertuarını potansiyel olarak yeniden şekillendirebileceğini gösteriyor.