Bilim İnsanları 'Dünya'nın Sonunun Geleceği Tarihi' Açıkladı

NASA’da bilimsel araştırmalar yürüten bir ekip, Dünya’nın sonuyla ilgili yaptıkları araştırmanın sonucunda, Güneş’teki radyasyon nedeniyle gezegenin bir milyar yıl içinde yol olacağını hesapladı. Bilim dünyasında, asırlardır yanıtı en çok merak edilen so

Güncel 08.03.2021 - 13:16 04.05.2021 - 04:21 İlan35

NASA’da bilimsel araştırmalar yürüten bir ekip, Dünya’nın sonuyla ilgili yaptıkları araştırmanın sonucunda, Güneş’teki radyasyon nedeniyle gezegenin bir milyar yıl içinde yol olacağını hesapladı.


Bilim dünyasında, asırlardır yanıtı en çok merak edilen sorulardan biri, Dünya’nın sonunun ne zaman geleceği. Bilim insanları çeşitli araştırmalarla kıyamet senaryosunun detaylarına ulaşmaya çalışıyor. NASA’nın, diğer gezegenlerde yaşamı araştırmak için çalışma yapan NExSS adlı grubu, Dünya atmosferindeki oksijen miktarının ortalama 1 milyar yıl içinde düşük seviyelere geleceğini, bunun da Dünya’nın sonunu getireceğini ifade etti. Bilim insanlarına göre yaşanacak bu olayın ardından gezegenimizde sadece mikroplar kalacak.Dünya 2,4 milyar yıl önceki haline dönecekABD ve Japonya’da bilim insanlarının yaptığı araştırma, gezegenin yaklaşık 2,4 milyar yıl önce yaşanan ve Büyük Oksidasyon Olayı olarak adlandırılan döneme döneceğini aktardı. Oksijen devrimi adlı bu olay bilim dünyasında çok konuşulan bir dönem, zira Dünya’nın ilk dönemlerinde atmosferde oksijen bulunmuyordu. 


Saygın bilimsel dergilerden Nature Genoscience’ta yer alan ifadelerde, Dünya’nın oksijen düzeyindeki azalmanın Güneş’ten kaynaklanacağı belirtildi. Makalede, “Oluşturduğumuz model, atmosferdeki oksijenin Arkeyan Devri anımsatan seviyelere keskin bir şekilde düşeceği olayın büyük olasılıkla Dünya'nın iklim sistemindeki nemli sera koşullarının başlamasından ve atmosferdeki yüzey suyunun büyük ölçüde kaybından tetikleneceğini öngörüyor.” ifadesi yer aldı.Oksijendeki düşüş ciddi seviyede olacak


Çalışmayı yürüten bilim insanları, Dünya’nın bir modelini oluşturdu ve Güneş’in parlaklığındaki değişimleri hesapladı, karbonmonoksit düzeyindeki değişimler hesaplandı. Araştırma sonucunda, Güneş’in zaman içerisinde ısı seviyesinde artışın olacağı ve atmosferde bulunan karbondioksiti parçalayacağı belirtildi. Yerbilimci Chris Reinhard, “Oksijendeki düşüş çok ekstrem seviyelere varacak. Bugünkünden milyon kat daha az oksijenden bahsediyoruz” dedi. 

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@