Bilim insanlarından Mars vebası uyarısı!

Mars'ta bulunan araçların bu gezegenden Dünya'ya örnekler getirmesinin büyük bir tehlike teşkil edebileceğini kaydeden bilim insanları uyarılarda bulundu. Uyarılara göre daha önce hiçbir Dünyalının karşılaşmadığı ve bağışı olmadığı Mars mikroorganizmaları

Teknoloji 01.05.2021 - 09:01 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Dünyanın koronavirüs salgınıyla boğuştuğu dönemde bilim insanlarının yaptığı bir açıklama üzerine gözler Mars araştırmalarına çevrildi. Zira Mars'tan getirilecek örneklerde bulunacak mikroorganizmaların, Dünya çapında yeni bir salgına yol açabileceği aktarıldı. Mars araştırmalarında özellikle son yıllarda önemli gelişmeler sağlandı. Mars araştırmalarına katılan ülke sayısı arttı, Çin'in Tienvin-1 aracı ile Birleşik Arap Emirliklerinin Hope (Umut) isimli aracı Mars yörüngesine girerek gezegenin atmosferinden önemli fotoğraflar gönderdi. Hope aracının gezegenin atmosferini inceleyeceği, Tienvin-1 aracının ise bu ay ya da Haziran'da uygun bir bölge bulup Mars'a ineceği kaydedildi.

Dünya'ya getirilecek örnekler tehlike arz ediyor!

NASA'nın halihazırda Mars üzerinde bulunan Curiosity ve InSight araçlarının ardından son olarak 18 Şubat'ta Perseverance (Azim) adlı gelişmiş araç gezegendeki Jezera Krateri'e indirildi. Üzerinde 20 gelişmiş kamera bulunan Perseverance ile birlikte önceki günlerde ilk kez havalanan 2 kameralı mini helikopter olan Ingenuity, Mars'ın geçmişini anlamak için önemli görevler üstlenecek.

Mars araştırmalarının hız kazandığı bu dönemde bilim insanlarından gelen bir uyarı tüyler ürpertti. Mars'ta araştırma yapacak ve çeşitli örnekler toplayacak araçların bu nesneleri Dünya'ya getirmesinin büyük bir tehlike yaratabileceğini kaydeden bilim insanları, durumun tehlikesine dair uyarılarda bulundu. 

"Daha önce hiçbir Dünyalı, bu mikroorganizmalarla karşılaşmadı"

Uluslararası Mars Numune Dönüşüne Karşı Komite’de (ICAMSR) görev yapan Dr. Gilbert Levin, getirilen örneklere yer alacak Mars mikroorganizmalarının, Dünya'da yeni bir pandemiye yol açabileceğini kaydetti.

Bu tehlikeden "Mars vebası" olarak bahseden Levin, laboratuvarlardan kaçabilecek Mars mikroorganizmalarına karşı Dünya'nın savunmasız kalabileceğini ifade etti. Hiçbir Dünyalının daha önce Mars mikroorganizmalarıyla karşılaşmadığına değinen ICAMSR Direktörü Barry DiGregorio, Dünya'nın bu mikroorganizmalardan etkilenmemesi için son derece titizlikle çalışılması gerektiğini ifade etti.

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@