Bilim İnsanlarından Önemli Buluş: Rahim Dışında Embriyo Büyütülebilecek

Bilim dünyasının en çok çalışma yaptığı konular arasında yer alan bebek sahibi olma konusunda, ciddi bir adım atıldı. Nature dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, fareler üzerinde yapılan deneyler sonucunda rahim dışında embriyo geliştirmenin bir yönte

Güncel 20.03.2021 - 16:31 04.05.2021 - 04:20 İlan35

Bilim dünyasının en çok çalışma yaptığı konular arasında yer alan bebek sahibi olma konusunda, ciddi bir adım atıldı. Nature dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, fareler üzerinde yapılan deneyler sonucunda rahim dışında embriyo geliştirmenin bir yöntemi keşfedildi. Bu yöntemle, erken gelişim döneminde genlerin nasıl bir etkisinin olduğu gözlemlenebilecek. 


Rahim dışında embriyonun büyümesi, memeli hayvanlarda söz konusu olmayan bir durum olmasına karşın kurbağa ya da balık gibi hayvanlarda gözlemlenen bir durumdu. Bununla birlikte fare embriyolarının rahim dışında büyütülebilmesi, birçok merak edilen soruya yanıt verebilir.7 yıl boyunca çalışma yapıldı


Araştırmayı yürüten bilim insanları, çalışmanın sonucuna varabilmek için 7 yıl süren testler yaptı. Çalışmalar yıllar süren testlerin ardından sonuç verdi ve erken dönem embriyoları rahim dışında büyütülebildi. Test sonucunda, normalde 20 gün süren gebelik döneminde, fareler embriyolarını 6 gün boyunca, yani sürecin 3’te 1’ine yakın süreçte rahim dışında yetişebildi.


Bilim insanlarının rahim dışında embriyo yetiştirme süreci, gelecekte yardımcı doğum tekniklerinde, tüp bebek gibi tedavilerde önemli adımların atılmasında bir altyapı oluşturabilir. 

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@