Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, koronavirüs risk haritasına göre normalleşmeye daha yakın olan illeri duyurdu.


Koronavirüsle mücadelede, kısıtlamaların gevşetilmesi sürecinde Sağlık Bakanlığı, şehirlerin risk durumuna göre hareket edileceğini sinyalini vermişti. Bu anlamda, 100 binlik nüfusta görülen koronavirüs vaka sayısına göre iller düşük riskli, riskli ve yüksek riskli olarak sınıflandırıldı. Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. İlhan, risk durumu düşük ve dolayısı ile normalleşmeye daha yakın olan şehirleri açıkladı. 1 Mart itibariyle normalleşmenin daha çok söz konusu olduğu iller ve riskli illerle ilgili İlhan, “Rize, Trabzon, Giresun, Ordu ve Samsun illerimiz 100 binde 200'den fazla. Konya, Aksaray, Osmaniye, Karaman illerimizin 100 binde 100'den fazla olduğunu gözlemliyoruz. Onun dışındaki illerimiz genel olarak aslında 100 binde 100'ün altındalar” dedi.Ankara ve Eskişehir’de durum iyi


Prof. Dr. İlhan, risk durumu düşük şehirleri incelerken, Ankara ve Eskişehir ile ilgili olarak “Ankara, büyükşehir olarak baktığımızda aslında iyi bir durumda, Ankara'daki vatandaşlar kurallara uyuyorlar. Eskişehir iyi durumda, İzmir biraz daha olumsuz durumda; ama aslında Ankara'ya oldukça yakın gibi düşünülebilir. Antalya biraz daha yüksek, bir üst seviyede gibi düşünmek gerekiyor, Mersin beraber şekilde yüksek. Adana örneğin Ankara'ya yakın bir skalada, Ankara ile benzer bir değişim yapılabilir. Hatay, Ankara'ya benzer bir zaman diliminde. Doğuya doğru Adıyaman'da olumsuz bir durum söz konusu, Malatya, Elazığ, Bingöl, Muş görece daha iyi. Batıda Kütahya Eskişehir'den nüfusu az olmasına rağmen daha olumsuz rakamlara sahip, Balıkesir daha olumsuz rakamlara sahip, Çanakkale daha iyi rakamlara sahip. Doğuda da batıda da yüksek illerimiz de var düşük illerimiz de var. Buna göre hareket edilip kurallara uyulursa biran önce o yüksek illerimiz de kısa zamanda aşağıya doğru gelir” dedi.