Bilim Kurulu toplanacak: Tam kapanma seçeneği masada!

Koronavirüs Bilim Kurulu bugün bir kez daha toplanacak. Söz konusu toplantıda tam kapanma seçeneği değerlendirilecek. 

Güncel 22.04.2021 - 10:09 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Türkiye'de son dönemde vaka sayılarının artmasıyla birlikte kısmi kapanma süreci başlatıldı. Söz konusu süreç kapsamında Türkiye genelinde hafta sonları sokağa çıkma yasağı uygulanıyor. Hafta içi uygulanan sokağa çıkma yasağı ise saat 19.00'da başlıyor. Kafe ve restoran gibi işletmelerin sadece paket servis hizmeti sunmasına izin veriliyor. Okul öncesi öğrencileri ile sınava hazırlık döneminde olan 8'inci ve 12'nci sınıf öğrencileri haricinde uzaktan eğitim uygulanıyor. Şehirler arası seyahatlerde kısıtlı bir şekilde yapılıyor. 18 yaş altı vatandaşlar ile 65 yaş ve üstü vatandaşların toplu taşıma araçlarını kullanmaları yasak. Kamu kurum ve kuruluşlarında esnek ve dönüşümlü mesai uygulanıyor. Söz konusu kurum ve kuruluşlarda mesai saat 16.00'da bitiyor. Spor salonları bu süreçte kapalı. Düğün, nişan ve nikâh gibi etkinlikler Ramazan Bayramı sonrasına kadar yasaklandı. Evlerde ve konaklama tesislerinde toplu iftar gibi organizasyonlara da yasak getirildi. 

23 Nisan'da sokağa çıkmak yasak!

Öte yandan, dün İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan genelgeyle Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla resmî tatil olan 23 Nisan'da da sokağa çıkma yasağı uygulanmasına karar verildi. 

Tam kapanma gelecek mi?

Bugün toplanacak olan Bilim Kurulu, koronavirüste gelinen son durumu değerlendirecek. Toplantıda, ayrıca Ramazan Bayramı'nda geçerli olacak önlemler de değerlendirilecek. Öte yandan, Ramazan ayının üçüncü haftasıyla birlikte tam kapanma uygulamasının getirilip getirilmeyeceği de tartışılacak. Söz konusu toplantı saat 15.00'da başlayacak. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, toplantıdan sonra yazılı açıklamada bulunacak. 

Erdoğan: Daha sert önlemler getirilebilir?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ramazan ayının ilk iki haftasında Türkiye'de vaka sayılarının düşmemesi durumunda daha önlemlerin getirileceğini söylemişti. Erdoğan'ın bu açıklaması "tam kapanmanın gelebileceği" şeklinde yorumlanmıştı. Türkiye'de şu ana kadar vaka sayıları hala düşmedi. Günlük vaka sayıları 60 binin üstünde seyretmeye devam ediyor. Aşılama programında da bir durgunluk yaşandığı fark ediliyor. Uzmanlar, aşılama programına hız kazandırılması gerektiğini savunuyor. Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, aşılamada yüzde 70'lere ulaşılması durumunda toplumsal bağışıklığın sağlanabileceğini ifade ediyor. 

Erişkin yoğun bakım doluluk oranı yüzde 70'e dayandı!

Sağlık Bakanlığı tarafından dün açıklanan tabloya göre, Türkiye genelinde yatak doluluk oranı yüzde 56,3 olarak kayıtlara geçti. Erişkin yoğun bakım doluluk oranı yüzde 69,1 iken, ventilatör doluluk oranı yüzde 35,7 oldu. Hastalarda zatürre oranı ise yüzde 2,9 olarak açıklandı.

Çanakkale, İstanbul, Yalova, Kırklareli alarm veriyor

10-16 Nisan 2021 dönemine ait haritaya göre, Çanakkale'de her 100 binde kayıtlara geçen vaka sayısı 962,98 oldu. İstanbul'da her 100 binde saptanan vaka sayısı her 100 binde 920,57 olurken, Yalova'da her 100 binde tespit edilen vaka sayısı 838,25 oldu. Kırklareli'de her 100 binde kayıtlara geçen vaka sayısı ise 830,44 olarak bildirildi.

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@