Bilim Kurulu Üyesi İlhan: Mahalleler kapatılabilir!

Vaka artışlarının günden güne arttığı Türkiye'de tedbirlerin sıkılaştırılması gerektiğini aktaran Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, parkların ya da fazla vaka görülen mahallelerin tamamen kapatılabileceğini kaydetti. Kapalı mekanlardaki kalabalığı da azaltma

Sağlık 21.04.2021 - 13:19 04.05.2021 - 04:19 İlan35

Pandemi döneminde yaptığı uyarılarla tanınan Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, kademeli normalleşme döneminde gevşetilen yasaklar nedeniyle bu vaka artışıyla karşı karşıya kaldıklarını ifade etti. Vakaların yüzde 85'inin İngiliz varyantı olduğuna değinen İlhan, özellikle büyük kentlerde alınan önlemlere fazla uyulmadığını gözlemlediklerini söyledi. Bu hızlı artışın yalnızca mutasyonlu virüsle ilişkilendiirlemeyeceğini aktaran İlhan, kalabalık ortamlardan olabildiğindce uzak durulması gerektiğini sözlerine ekledi.

Karadeniz'deki vaka artışının yavaşlaması!

Kalabalık ortamlardan kaçınılması gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, özellikle Karadeniz'de vaka artışlarının belli bir doyuma ulaştığını kaydetti. İlhan, bu durumun iki sebebi olabileceğini aktardı. Karadeniz'deki vaka artışının yavaşlamasının ilk nedeninin bölgedeki insanların, en yakınlarının bile koronavirüse yakalandığını görerek korkması ve tedbirlerini artırması olabileceğini belirtti. Bu durumun diğer sebebinin ise bölgede birçok kişinin virüse yakalanmasından dolayı sürü bağışıklığının gelişmesi ve virüsün bulaşacağı fazla kişinin kalmaması olabileceğini aktardı.

"Parklar ve mahallere tamamen kapatılabilir"

İl bazında alınan önlemlerin sıkılaştırılması gerektiğini anlatan Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, mahallelerin karantinaya alınabileceğini ve parkların tamamen kapatılabileceğini dile getirdi. Oluşan kalabalığı azaltabilmek için müşterilerin marketlere sırayla alınabileceğini kaydeden İlhan, kapalı mekanların yoğunluğunun azaltılması için bu tarz önlemlerin alınabileceğini ifade etti. Kamuda esnek mesai saatlerinin düzenlenmesinin zaruri olduğunu belirten İlhan, kademeli çalışmanın özel sektörde de uygulanması gerektiğine değindi. Şayet evden çalışmak mümkünse ofise gitmenin zorunlu kılınmaması gerektiğini aktaran İlhan, bilgisayardan yapılan işler için ofise gitmeye gerek olmadığını bildirdi. 

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@