Bilim Kurulu Üyesi Odabaş'tan umut veren açıklama!

Ramazan ayında uygulanan tam kapanma tedbirleriyle ilgili umut veren açıklamalar yapan Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Deniz Odabaş, önümüzdeki hafta vaka sayılarındaki ciddi düşüşün tablolara yansıyacağını kaydetti. Önlemlerin esnetilmesi halinde vaka sayıl

Sağlık 24.04.2021 - 10:55 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Türkiye'nin Ramazan ayında kısmi kapanmaya girdiğini hatırlatan Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Deniz Odabaş, salgının seyriyle ilgili umut veren açıklamalarda bulundu. Vaka sayılarının düşme eğiliminde olduğunu kaydeden Odabaş, gelecek hafta vakaların ciddi biçimde düşeceğini ve bunun tablolara yansıyacağını tahmin ettiğini belirtti. Virüsün kuluçka süresi olduğunu hatırlatan Odabaş, bu nedenle virüsün yaılımını ancak 10 günlük periyotlar halinde izleyebildiklerine vurgu yaptı.

"Kasım ayındaki vaka düşüşüne ulaşamadık"

Son aylarda alınan önlemlerle Kasım ayında alınan önlemlerin etkisini karşılaştıran Prof. Dr. Deniz Odabaş, "Kasım ayındaki ciddi düşüşü bu aylarda sağlayamadık" ifadelerini kullandı. Ramazan ayının ikiye bölündüğünü hatırlatan Odabaş, ilk 2 haftalık süreçte durumun iyiy gitmesinin görülmesi halinde tedbirlerin gevşeyeceğini kaydetti. Bu iki haftalık sürecin ardından tedbirlerin sıkılaştırılabileceğini de kaydeden Odabaş, son dönemde aşı tedariğinde görülen hızlanmanın iyi haber olduğunu vurguladı.

"Daha çok 50-59 yaş grubunda görülmeye başlandı"

Aşılamanın hızlanmasının son derece hayati öneme sahip olduğunu aktaran Odabaş, "Kapanmanın olumlu etkileriyle daha çok karşılaşmak için aşılamanın hızlandırılması gerekir" diye konuştu. Ülkede koronavirüs kaynaklı günlük ölüm sayısının ortalama 350 olduğunu hatırlatan Prof. Dr. Deniz Odabaş, son zamanlarda vakaların daha çok 50-59 yaş arasındakilerde görülmeye başlandığını aktardı. 

Türkiye'nin koronavirüs tablosu!

Tedbirlerin sıkılaştırılmamaı halinde virüse karşı verilen savaşın kaybedilebileceğini aktaran Odabaş, sürekli mutasyon geçiren virüsün işini kolaylaştırmamak için bu dönemde evlerde kalınması gerektiğini altını çizdi. Şayet kapanma olmaması halinde evlerdeki bireylerin farklı zamanlarda virüsü kapacağını kaydeden Odabaş, açılma durumunda vaka sayısının yine artışa geçeceğini belirterek uyardı. Türkiye'de şimdiye kadar tespit edilen vaka sayısı 4,5 milyonu aştı, 37 bin 672 kişi ise yaşamını yitirdi.

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@