Mutasyonlu koronavirüsün yaygınlaşması ve aşılanmanın başlaması sebebiyle rehavetin artmasından dolayı vaka sayıları 5 bin civarından 8 binlere çıktı. Hafta sonu sokağa çıkma yasaklarına ise artık birçok kişinin uymadığı görülüyor.

Mutasyonlu koronavirüsün yaygınlaşması ve aşılanmanın başlaması sebebiyle rehavetin artmasından dolayı vaka sayıları 5 bin civarından 8 binlere çıktı. Hafta sonu sokağa çıkma yasaklarına ise artık birçok kişinin uymadığı görülüyor. Konuya ilişkin açıklama yapan Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, özellikle hafta sonu denetimlerinin daha sıkı şekilde uygulanması gerektiğini aktardı.Sokağa çıkma kısıtlamasını umursamayan birçok vatandaşın hafta sonu arabasıyla geziye çıktığını ya da sokaklarda gezdiğini kaydeden Özlü, mağazalar ve marketlerin dolup taştığını belirtti. Artık kısıtlamaların etkinliğinin oldukça azaldığını belirten Özlü, denetimlerin sıklaştırılması gerektiğini ifade etti.

 

"Yasaktan muafım" diyen kişilerin durumu suistimal etmesi!


Hafta sonu sokakta ya da arabasıyla gezerken ekiplere yakalanan kişilerin polislere "Ben yasaktan muafım" dediğini kaydeden Özlü, bu konuda bir yanlış anlaşılmanın olduğunu söyledi. Özlü, yasaktan muaf tutulanların iş için muaf tutulduğunu ve sadece işe gidip gelmesi gerektiğini kaydetti. Bu insanların keyfi şekilde gezmen için muaf tutulmadığını belirten Özlü, bu muafiyet durumunun da artık haddinden fazla suistimal edildiğinin altını çizdi. Yasakların amacının insanlara eziyet olsun diye değil güvenlik açısından alındığını kaydeden Özlü, bu konuda hem bilincin hem de denetimlerin artması gerektiğini vurguladı.


Erken normalleşme için şimdi sabır!


Ölüm ve vaka sayısını azaltma için kısıtlama kararının alındığını kaydeden Özlü, ilk zamanlarda büyük oranda uygulanan yasaklarda büyük bir gevşeme gözlendiğini ifade etti. Günlük ortalama 100 kişinin koronavirüs nedeniyle hayatını kaybettiğini aktaran Özlü, bu ölen kişilerin herkesin yakını olabileceğini kaydetti. İnsanların başına felaket gelene kadar durumu ciddiye almamaya eğilimli olduğunu aktaran Özlü, hafta sonu sokağa çıkma kısıtlamasına uyulmasının önemine değindi. Yasaklara gereğince uyulması halinde normalleşmenin daha erken geleceğini aktaran Özlü, bunun yaşanabilmesi için şimdi bu yasaklara katlanmak gerektiğini dile getirdi.