Bilim Kurulu Üyesi'nden içki yasağı tepkisi: Saçma ve yersiz!

Koronavirüs tedbirleri kapsamında alındığı belirtilen 17 günlük içki satışı yasağı laiklik ve şeriat tartışmalarının hortlamasına neden oldu. Bu yasağın son derece anlamsız olduğunu belirten Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, "Evinde içki iç

Sağlık 28.04.2021 - 13:49 04.05.2021 - 04:18 İlan35
Bilim Kurulu Üyesi'nden içki yasağı tepkisi: Saçma ve yersiz!

Koronavirüs önlemleri kapsamında 29 Nisan Perşembe günü saat 19.00'da başlayarak 17 gün sürecek kesintisiz sokağa çıkma yasağının uygulanacağı duyuruldu. Önlemler kapsamında camiler açık olacak, saat 10.00 ile 17.00 arasında vatandaşlar kendilerine en yakın market, bakkal ve fırınlara araç kullanmamak şartıyla gidebilecek. Online sipariş veren işletmeler bu süre içinde 24 saat boyunca paket servis uygulamasıyla evlere sipariş götürebilecek.

"Camiler açık ama içki satışı neden yasak?"

Yeni yasakların tartışılan asıl konusu ise bu süre içinde içki satışının yasaklanması oldu. Yasaklanan içki satışıyla ilgili sorulara yanıt veren İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bu süre içinde tekel bayilerin kapalı olacağını aktardı. İçki satışının herhangi bir kanuni dayanağı olmadan yasaklanması "laiklik" tartışmalarının alevlenmesine neden oldu. Bu karar sert tepki gösterenler, camilerin açık kaldığını ancak içki satışının yasaklandığını hatırlattı. Kararı uygulayan AK Parti'nin sağlıkla ilgili değil, politik bir gizli ajanda nedeniyle bu karara imza attığı kaydedildi.

Bilim Kurulu Üyesi Yavuz: "Son derece yersiz"

İçki satışının yasaklanması üzerine "Şeriat mı geliyor? tartışması yeniden gündeme geldi. İçki satışına tepki gösteren isimlerden biri de Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz oldu. Bu yasağın son derece büyük bir hata olacağını altını çizen Yavuz, uygulamanın hiçbir akılcı tarafının bulunmadığını aktardı. 

Yasağın amacını idrak edemediğini kaydeden Yavuz, evinde işçi içen insanların salgına ne gibi bir etkisinin bulunabileceğini sorguladı. Kararın kendisinde şok etkisi yarattığını kaydeden Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, yasağı "son derece yersiz" bulduğunu dile getirdi. 

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@