Mutasyonlu virüsün Türkiye'de yaygınlaşmasıyla beraber yeni önlemlerin de alınabileceği kaydediliyor. Köy okullarında ve okul öncesi özel öğreti sınıflarında bugün yüz yüze eğitim başlasa da gelen yeni vaka oranlarından hareketle bunun tersine dönebilece

Mutasyonlu virüsün Türkiye'de yaygınlaşmasıyla beraber yeni önlemlerin de alınabileceği kaydediliyor. Köy okullarında ve okul öncesi özel öğreti sınıflarında bugün yüz yüze eğitim başlasa da gelen yeni vaka oranlarından hareketle bunun tersine dönebileceği ifade ediliyor. Mutasyonlu virüsün ülkede yaygınlaşmasıyla ilgili konuşan Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Hasan Murat Gündüz, okullarda yüz yüze eğitimin 1 Mart itibariyle 8'inci ve 12'inci sınıflar düzeyinde de başlayacağını hatırlattı. Tüm bu kararlara rağmen mutasyonlu virüs vakalarının artığına işaret eden Gündüz, işlerin kötü gitmesi halinde okulların açılmasının ertelenebileceğini dile getirdi.


"Esnetilen kurallar yeniden sertleşebilir"


Tedbirlere tamamen uyulması gerektiğini dile getiren Gündüz, bu dönemde salgınla mücadelede görülecek rehavetin iyi tabloyu tersine döndürebileceğini vurguladı. Eğer gelen veriler gittikçe daha kötü bir duruma gelirse esnetilen kuralların bu sefer daha sert biçimde sıkılaştırılabileceğini ifade eden Gündüz, okulların da yeniden kapatılabileceğine değindi. Özellikle mutasyonlu virüsün neden olduğu vaka artışlarının sürmesi halinde tedbirlerin kaldırılmasıyla ilgili planlanan takvimde değişiklik yapılabileceğini aktaran Gündüz, tedbirlerin sıkı tutulmasının temel gereklilik olduğunu söyledi.


"Sinovac gibi inaktif aşılar mutasyona karşı daha etkili"


Okulların ve işletmelerin kademeli olarak açılmasının yolunun toplumun büyük çoğunluğunu aşılanmasında yattığını bildiren Gündüz, bu dönemde tedbirlerde gevşetilmeye gidilmemesi gerektiğini kaydetti. Türkiye'de uygulanan Sinovac aşısının bir inaktif aşı olduğunu hatırlatan Prof. Dr. Hasan Murat Gündüz, inaktif aşıların mutasyonlu virüse karşı daha etkili olduğunun belirlendiği söyledi. Başka ülkelerin de rotasını inaktif aşılara döndürdüğünü belirten Gündüz, toplumsal bağışıklığın kazanılması halinde mutasyonlu virüse karşı Türkiye genelinde bir direnç gelişeceğini kaydetti. Gündüz, aşılanma oranlarının artmasıyla birlikte yaz aylarına girerken bir rahatlamanın söz konusu olabileceğine işaret etti.