Bilim Kurulu üyesinden öğrenci servisi tavsiyesi! Çalışanları taşısınlar!

Dün gece uygulamaya konulan koronavirüs tedbirleri kapsamında yüz yüze eğitime ara verildi. Kafe ve restoranların da sadece paket servis yapacak olmaları edeniyle birçok kişinin işine son verildi.

Gündem 21.11.2020 - 13:27 04.05.2021 - 04:24 İlan35
Dün gece uygulamaya konulan koronavirüs tedbirleri kapsamında yüz yüze eğitime ara verildi. Kafe ve restoranların da sadece paket servis yapacak olmaları edeniyle birçok kişinin işine son verildi. Fakat halen daha birçok sektörde çalışanlar dışarı çıkıp toplu ulaşım araçlarını kullanmak zorunda kalıyor. Toplum Bilimleri Kurulu üyesi olan Mustafa Necmi İlhan, yoğunluğu azaltmak için okul servislerinin kullanılabileceğini söyledi. Yüz yüze eğitime Ocak ayına kadar ara verildiğini hatırlatan İlhan, kullanılmayacak okul servislerinin değerlendirilebileceğini belirtti.

Mecburen işe giden mavi yakalılar yoğunluğu artırıyor!


Özellikle büyük kentlerde mavi yakalıların yaşadığı semtlerdeki hareketliliğin vakaları artırabileceğini belirten İlhan, toplu ulaşımdaki kalabalığın azaltılmasının önemine değindi. Prof. Dr. İlhan, mecburen dışarı çıkmak zorunda kalan gruplarda koronavirüs vakalarının daha yüksek oranda görüldüğünü ifade etti.


"Okul servisleri bu çalışanları taşıyabilir"


Prof. Dr. İlhan, belediyelerin, yapacağı bir çalışmayla Ocak ayına kadar kullanılmayacak okul servislerini değerlendirebileceğini dile getirdi. İlhan, sabah ve akşam saatlerinde kaldırılacak servislerle iş çıkışı yoğunluğunun azaltılabileceği kaydetti. Esnek mesai saatleriyle ilgili kamu sektöründe doğru adınlar atıldığını belirten İlhan, özel sektörde böyle bir girişimin bulunmadığını aktardı.

Özel sektöre kademeli mesai çağrısı!


Özel sektörde çalışan mavi yakalıların da kademeli çalışmaya geçirilmesinin önemine değinen İlhan, 7-8-9 gibi farklı saatlerde mesaiye başlanabileceğini kaydetti. Bu çalışanların yemeklerini beraber yediğini, toplu taşımaya aynı saatte bindiğini ve aynı ortamda saatlerce çalıştığını hatırlatan İlhan, özel sektör işverenlerine çağrıda bulundu. İlhan, bu çalışanların, haftanın değişik günlerinde ayrı gruplar halinde işe gitmesinin gerçekleşmesi halinde koronavirüs bulaşma riskinin de düşeceği görüşünü savunuyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@