Pazar akşamı Hollanda Almelo'daki çevrimiçi süpermarket firması Picnic'in dağıtım merkezinde çıkan büyük yangının perde arkası medyada yer aldı.

Zeearend'deki bina tamamen yanarken yangının elektrik ünitesinin kısa devre yapmasından dolayı kaynaklandığından şüphelenen itfaiye ekipleri kesin sonuç için çalışmalarını sürdürdüğünü duyurmuştu ancak bir süredir Hollanda’da devam eden çiftçilerin eylemleri sonrasında yangının çıkması şüphe yarattı.

Bill Gates tarafından fonlanan marketin yapay et üretiminin dağıtımında rol oynadığı bilinirken bu nedenle Hollanda’da hayvancılıkla uğraşan çiftçilerin tepkisini çeken marketin ana dağıtım merkezinde yangın çıkması çok normal karşılanmadı.

Bill ve Melinda Gates'den 600 milyon Euro'luk Picnic'e sermaye desteği Haberleri | Platform Dergisi

Dev organizasyon başlıyor Dev organizasyon başlıyor

Sabotaj ihtimali üzerinde duranların yanı sıra yangının son dönemdeki protestolarla da bağlantılı olabileceği iddiaları başladı.

2015 yılında kurulan Picnic  şu anda Hollanda ve Almanya'da 125 şehirde market alışverişi dağıtımını sağlıyor ve geçen yıl, uluslararası genişlemesini finanse etmek için Bill & Melinda Gates Vakfı da dahil olmak üzere çeşitli yatırımcılardan 600 milyon avro topladı.

Hollanda’da hükümet, mahkemelerin iklim değişikliği hedeflerinin gerisinde kaldığı gerekçesiyle verdiği ihlal kararlarının sonrasında, ülkenin çoğu bölgesinde karbon emisyonunu yüzde 70, hatta bazı bölgelerinde yüzde 95 azaltma hedefi koymuştu ve bu karar pek çok çiftliğin tamamen kapanması, pek çok insanın işsiz kalması demek olmuştu.

Major fire in distribution center Picnic in Almelo, building completely destroyed

İki bin üyesi olan “Köylüler Ayaklanın” isimli telegram grubunda adeta bir savaş çağrısı yapılarak  “Lahey’i yakalım. Hükümet herkese savaş ilan etti. Eğer silahlı bir savaş istiyorsanız o da olacak.” denmişti.

Eylemleri ile panik de yaşatan köylüler şimdi bu dikkat çeken yangının ilk şüphelileri oldu.