Bill Gates'ten salgın tahmini: Ne zaman sona erecek?

Pandemi döneminde yaptığı çeşitli açıklamalarla dikkat çeken Microsoft'un kurucusu Bill Gates, salgının bu yıl sona ermeyeceğini kaydetti. Milyarder ş insanı Gates, zengin ülkelerin aşı stoku yapmaktan vazgeçmesi durumunda salgının ne zaman sona ereceğine

Sağlık 26.04.2021 - 10:42 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Koronavirüs salgını döneminde yaptığı açıklamalarla tartışmalar yaratan Microsoft'un kurucusu Bill Gates, salgının olası bitiş tarihine ilişkin konuştu. 2021 yılında salgının sona ermeyeceğini ileri süren Bill Gates, aşılama hızı ve mutasyonların etkisi nedeniyle salgının ömrünün uzadığını kaydetti. 2019 yılının sonunda Çin'in Vuhan eyaletinde ortaya çıkan ve dünya çapında milyonlarca insanın ölümüne neden olan salgının ne zaman biteceğine ilişkin tahminini paylaşan Gates, tartışmalara yol açtı.

"Aşıların bulunma hızı olağanüstü bir başarı"

Gates'in tahminine göre pandemi 2022 yılının son aylarında sona erecek. Koronvirüs aşılarının üretilme sürecini "olağanüstü bir başarı" olarak niteleyen Bill Gates, aşılamanın da hızlandığını ancak bunun yeterli olmadığını vurguladı. Brezilya, İngiltere ve Güney Afrika'da ortaya çıkan mutasyonların sürü bağışıklığını olumsuz yönde etkilediğini aktaran Gates, bu sebeple salgının ömrünün uzadığını söyledi. Milyarder iş insanı, 2022 tahiniyl ilgili "Bu tarih, zengin ülkelerin aşı stoku yapmaktan vazgeçip aşıları fakir ülkelerle paylaşmasına bağlı" yorumunu yaptı. 

En az 6 milyar insan henüz aşılanmadı!

Dünya genelinde aşılama sayıları 1 milyarı aşsa da mutasyonların yaygınlaşması nedeniyle küresel bir sürü bağışıklığının oluşmasının geciktiği kaydediliyor. Dünya genelinde tespit edilen vaka sayıları 147 milyonu aştı, ölümlerin sayısı ise 3 milyon 147 bini geçti. Dünya çapında henüz aşılanmamış en az 6 milyar insanın bulunduğunu aktaran uzmanlar, aşılama hızının artırılması gerektiğini savunuyor. 

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@