Binlerce kişi bekliyordu! Nihayet açıklandı, bugün 2840 lira hesaplara geçiyor! Hesabınızı kontrol edin!

Binlerce kişi bekliyordu! Nihayet açıklandı, bugün 2840 lira hesaplara geçiyor! Hesabınızı kontrol edin! O paralar bugün resmen ödenmeye başlandı.

Ekonomi 05.08.2021 - 11:31 05.08.2021 - 11:31 Volkan Arık

Binlerce kişi bekliyordu! nihayet açıklandı, bugün 2840 lira hesaplara geçiyor! Hesabınızı kontrol edin! Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de koronavirüs salgını birtakım olumsuz sonuçlara yol açtı. Vatandaşlar ekonomik anlamda zorluk çekerken birçok kişi işini kaybetti ya da uzaktan çalışma sistemi nedeniyle kısa çalışma ödeneğine mecbur kaldı. Ekonomik anlamda vatandaşların mağdur olmaması için işten çıkarma yasağı kararı alınmıştı. Ancak normalleşme sürecinin başlaması ile birlikte işten çıkarma kararı kaldırıldı. Bu süreçte işini kaybeden vatandaşlarsa maddi zorluk çekmeye devam ediyor.

İşini kaybeden ya da işyerini kapatmak zorunda kalan vatandaşlara yeni desteklerde tek tek açıklanmaya başlandı. İşten çıkarılma tarihinden itibaren 30 gün içerisinde başvuru yapan vatandaşlar işsizlik maaşı alabiliyor. Başvurular artık bizzat İŞKUR üzerinden gerçekleşiyor. İş bulma sürecinde vatandaşlara destek veren İŞKUR, bir yandan yeni iş kapıları açmaya devam ederken bir yandan da sağladığı desteklerle vatandaşların rahat bir nefes almasına yardımcı oluyor.

binlerce-kisi-bekliyordu-nihayet-aciklandi-bugun-2840-lira-hesaplara-geciyor-hesabinizi-kontrol-1

2021 İŞSİZLİK MAAŞI KAÇ TL OLDU?

İşsizlik aylığı, kendi rızası dışında İşten çıkarılan vatandaşlara başvuru durumunda bağlanıyor. 2021 yılında en düşük işsizlik maaşı 120 TL olurken en yüksek işsizlik maaşı ise 2800 40 lira olarak yatırılıyor. İşsizlik maaşı ödeme süreleri ise 6 ay ile 10 ay arasında değişiyor. Milyonlarca çalışan ise işsiz kalmaları durumunda İşsizlik maaşını hangi şartlarda alabileceklerini merak ediyor.

binlerce-kisi-bekliyordu-nihayet-aciklandi-bugun-2840-lira-hesaplara-geciyor-hesabinizi-kontrol-2

İŞSİZLİK MAAŞI BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

İşsizlik maaşı başvurusu yapabilmek için öncelikle işçinin kendi hatası ya da isteği dışında işveren tarafından işten çıkarılması gerekiyor.

İşçinin işten çıkarılmadan önceki son 3 yıl içerisinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödenmiş olması şartı aranıyor. Ayrıca işçi çıkarılmadan önceki son 120 gün sigortalı olarak çalışmış olmak zorunda.

İŞKUR tarafından yapılan İşsizlik maaşı ödemelerinden yararlanabilmek için başvuru süresini kaçırmamak şart. İşten çıkarıldıktan yani iş akdinin feshedilmesinden sonra 30 gün içerisinde İŞKUR'A başvuranlar aynı zamanda iş arayan kaydı ile de iş aramaya başlıyor. Bu sayede işsiz kalan vatandaşlar işsizlik sigortası fonundan yararlanma imkanı buluyor.

binlerce-kisi-bekliyordu-nihayet-aciklandi-bugun-2840-lira-hesaplara-geciyor-hesabinizi-kontrol-3

İŞSİZLİK MAAŞI KAÇ AY ÖDENİYOR?

İşsizlik maaşı çalışanların çalıştıkları süre içinde ödenen prim gün sayısına göre değişiklik gösteriyor. Aynı zamanda ödeme süresi de prim gün sayısına göre belirleniyor. İşsizlik maaşı ödemeleri 6 ay ile 10 ay arasında yapılıyor. Sigortalının son 4 aylık primi esas Kazancı göz önünde bulundurularak hesaplanan işsizlik maaşı, Günlük ortalama Kazancın yüzde 40'ı olarak hesaplanıyor ve bu şekilde ödeniyor. 2021 yılında brüt asgari ücret üzerinden en düşük alınacak işsizlik maaşı vergi kesintileri de düşündükten sonra bin 420 lira olurken en yüksek işsizlik maaşı ise 2840 lira olarak ödeniyor. İşsizlik maaşı başvuruları İŞKUR üzerinden yapılırken aynı zamanda iş arayan kaydı da açıldığı için yeni iş bulma imkanı da sağlanıyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@