Binlerce vatandaşa erken emeklilik müjdesi geldi, 10 yıl çalışıp emekli olacak grup açıklandı. Emeklilik, uzun yıllar boyunca çalışan vatandaşların yaşlılık dönemini rahat geçirmeleri için çok önemli. Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı olarak çalışan binlerce vatandaş, daha erken emekli olmanın yollarını sürekli olarak araştırıyor. Erken emeklilik imkanı ne yazık ki ülkemizde herkese verilmiyor. Emekli olmak için prim gün sayısını tamamlamak ve yaş şartını yerine getirmek gerekiyor. Erken emeklilik hayali kuranlar için yeni bir şans daha doğdu. Bu meslek gruplarında çalışanlar sadece 10 yıl çalıştıktan sonra emekli olma şansını elde ediyor.

SGK’ya bağlı olarak çalışan vatandaşların emeklilik hakkı alabilmesi için öncelikle şartları yerine getirmeleri gerekiyor. Emekli olma şartlarının başında ise prim gün sayısını tamamlamak, süre şartını tamamlamak ve yaş şartını yerine getirmek yer alıyor. Sigorta giriş tarihi de emeklilik süresi için son derece önemli. Kanunlarla belirlenmiş olan şartları yerine getiren vatandaşlar emeklilik hakkını elde ediyor ve yaşlılık sürecini daha rahat geçirme imkanına kavuşuyor. Peki erken emeklilik mümkün mü?  Evet, bazı meslek gruplarında çalışanlar erken emekli olma şansını da elde ediyor. Peki hangi meslek gruplarına erken emeklilik hakkı veriliyor. İşte merak edilen soruların yanıtları…

binlerce-vatandasa-erken-emeklilik-mujdesi-geldi-10-yil-calisip-emekli-olacak-grup-aciklandi-1

ERKEN EMEKLİLİK HAKKI KİMLERE VERİLİR?

Bildiğiniz üzere erken emeklilik için bir çok kriter var. Bunlardan biri de malulen emeklilik adı verilen emeklilik yöntemi. Malulen emeklilik, 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununa göre sigortalı olarak çalıştığı sırada iş kazası ya da hastalık gibi benzeri durumlar sonucunda çalışma gücünü yüzde 60 oranında kaybeden ve bu durumu da sağlık raporu ile belgeleyen vatandaşlara veriliyor. Kamu kurumlarında çalışan sigortalılar  da çalışma gücünü %60 oranında kaybetmeleri halinde erken emekli olabiliyor. Malulen emeklilik için sadece çalışma gücünü kaybetmek de yeterli değil.

binlerce-vatandasa-erken-emeklilik-mujdesi-geldi-10-yil-calisip-emekli-olacak-grup-aciklandi-2

MALULEN EMEKLİLİK ŞARTLARI NELERDİR?

Malulen emekli olabilmek için ilk şart, yukarıda da bahsettiğimiz gibi çalışma gücünü %60 oranında kaybetmek. Ancak bunun yanında sigortalının işe giriş tarihinden sonrasında meslek kazası ya da hastalık geçirmiş olma şartı aranıyor. Diğer bir şart ise sigortalı olarak 10 yıldan bu yana çalışıyor olmak ve 1800 gün prim ödemiş olmak. Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta, iş kazası ya da hastalık geçiren sigortalının bakıma muhtaç olup olmadığı. Sigortalı bakıma muhtaç ise 10 yıllık hizmet süresine bakılmıyor, 1800 gün prim ödemiş olmak yetiyor. Ayrıca iş kazası ya da hastalık geçiren sigortalı çalışanların tam teşekküllü bir hastanede sağlık heyeti tarafından muayene edilmesi ve en az %60 iş gücü kaybı yaşadığının da tespit edilmesi şart.

binlerce-vatandasa-erken-emeklilik-mujdesi-geldi-10-yil-calisip-emekli-olacak-grup-aciklandi-3

MALULEN EMEKLİLİK BAŞVURUSU NEREYE YAPILIR?

Malulen emekli olmak için sigortalı olan kişinin bağlı bulunduğu sosyal güvenlik il müdürlüğüne başvuru yapması gerekiyor. Sadece yazılı olarak yapılan başvurular kabul ediliyor. Başvuru işlemlerinin tamamlanmasının ardından kişi rapor için sağlık kuruluşuna sevk ediliyor. Yapılan inceleme ve tetkikler sonucunda sigortalı çalışan kişinin iş gücü kaydı değerlendiriliyor. Raporda yüzde 60 iş gücü kaybı tespit edilirse ve diğer aranan şartlar da yerine gelmiş ise maaş bağlanıyor.