Biontech 3. doz aşılarındaki son kullanma tarihi geçmesi kaos yarattı. Son olarak Hazal Kaya aşı vurmaya gittiğinde son kullanma tarihinin geçmiş olmasını gördükten sonra vazgeçtiğini duyurmuştu. Konuyla ilgili açıklama geldi!

Biontech aşılarındaki bilgi kirliliği vatandaşın kafasını karıştırdı. Önce müziyen Aytekin Ataş bir tweet atmış ve 3. doz aşıyı yaptırmaya gittiğinde son kullanma tarihinin geçmiş olduğunu görünce yaptırmadan çıktığını söylemişti. Daha sonra Hazal Kaya paylaşımında bu durum nedeniyle 3. dozu olmaktan vazgeçtiğini duyurmuştu.

Konuyla ilgli olarak hem sağlıkçılar hem de Sağlık Bakanlığı açıklama yaptı. Ancak aşı karşıtları bu olay üzerinden Twitter'da tartışma çıkararak olay kaosa döndü. Olayın aydınlatılmasından sorna Hazal Kaya "Keşke daha önce aydınatılsaydık da bu yanlış anlaşılmalar yaşanmasaydı. Bunun olması gerekmez miydi?" dedi.

Sağlık Bakanlığı daha önce de FDA'nın Ağustos ayında BioNTech aşısının son kullanma tarihinin 6 yerine 9 aya uzatıldığını açıklamıştı. Yapılan açıklamada uygun saklanma koşulları sağlanan aşıların üzerindeki son kullanma tarihine 3 ay eklenebileceği belirtilmişti. 

Sağlık Bakanlığı bir diğer konu olan Çince yazılar için de daha önce açıklama yapmıştı. Bakanlık BioNTech aşılarılarının aslında daha önce bir Asya ülkesi için üretildiğini ancak daha sonra Türkiye’ye acil ihtiyaç nedeniyle gönderildiğini açıklamıştı.

Aşı tedarikinin yeterli olmadığı dönemde Türkiye, BioNTech firmasından acil olarak tedarikin artırılmasını istemiş, firma yetkilileri de bir Uzakdoğu ülkesi için ürettiği aşıları Türkiye’ye göndermişti.

Sağlık Bakanlığı yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi;

Evde Bakım Maaşı Ödemeleri Hesaplara Yatırıldı: Engelli Bireyler ve Ailelerine Destek Devam Ediyor Evde Bakım Maaşı Ödemeleri Hesaplara Yatırıldı: Engelli Bireyler ve Ailelerine Destek Devam Ediyor

FG0-WUFWQAciUyZ

FG0-XXdXIBcFuDW

FG0-W4DX0AEpF6a