Bu defa Nükleer Savaş uyarısı İngiliz Ulusal Güvenlik tarafından geldi.

Rusya'nın Ukrayna'yı işgali etkilerini arttırırken İngiltere'nin ulusal güvenlik şefi Stephen Lovegrove da, birçok kaynak gibi olası bir 'nükleer savaş riski' konusunda uyarı yaptı.

Stephen Lovegrove, dünyanın yeni ve ‘tehlikeli bir çağa’ girdiğini açıklarken Batı’nın Çin veya Rusya'yla ‘yanlışlıkla' nükleer bir savaşa girme tehlikesi olduğunu söylemesi ise ayrıca dikkat çekici oldu.

Lovegrove, ‘arka kapı' diplomasisinin de bozulduğunu açıklayarak kapalı kapılar ardından yapılan görüşmelerden çok asker gücün ön plana çıkarılmak istendiğini iddia etti.

Nükleer silahlar yeniden sahnede – Gerçek Hayat

Teknolojideki ilerlemelerin silahları daha ölümcül ve kolay erişebilir hale getirdiğini belirten ve bu durumun güvenlik düzeninde değişikliğe neden olduğunu vurgulayan Lovegrove, Washington DC’deki Stratejik ve Uluslararası Araştırmalar Merkezi’ne hitaben NATO’nun ‘stratejik istikrarının risk altında olduğunu’ da vurguladı.

Yaptığı uyarılar ile korkuları tekrar kamçılayan Lovegrove Çin'i hedef göstererek, “Çin’in cephaneliğindeki nükleer silah sistemlerinin hem sayısını hem de türünü artıracak nükleer modernizasyon programı hakkında net endişelerimiz var” dedi.

Hangi iki Osmanlı padişahı kardeştir? Hangi iki Osmanlı padişahı kardeştir?