Sanata yasak vites yükseltti...

 FullFest de ilginç bir bahane ile Kocaeli Valiliği tarafından iptal edildi

Kocaeli Kandıra’da 10-11-12 Haziran 2022 tarihlerinde düzenlenecek olan gençlik festivali FullFest, ‘ormanda konaklama yasağı’ gerekçesiyle valilik tarafından iptal edildi..

İptal edilen festivalde Melek Mosso, Sagopa Kajmer, Emir Can İğrek, Can Ozan gibi isimlerin sahne alacağı biliniyordu.

Son dönemde gelen konser ve festival yasakları soru işaretlerine dönüşürken sunulan bahaneler ise yaşanılanlardan sonra "trajikomik" olarak değerlendiriliyor.

en iyi kemal sunal repliği - uludağ sözlük galeri

3 gün sürecek olan festival, Kocaeli’de 1 Haziran’dan itibaren uygulanacak olan ‘ormanda konaklama yasağı’ gerekçe gösterilerek iptal edilmesi ile dikkat çekti.

İptal edilen festivalde ilk gün sahne alacak sanatçılar içerisinde yer alan Melek Mosso’nun, Isparta’da vereceği konserin de iptal edilerek yerine Seda Sayan'ın seçilmesi de ayrıca akıllara geldi.

Emekliye Müjdeli Haberi Kamu Bankaları Veriyor! Bankadan Yeni Açıklama Geldi! Emekliye Müjdeli Haberi Kamu Bankaları Veriyor! Bankadan Yeni Açıklama Geldi!

AKP iktidarının son dönemde uyguladığı yasaklar Birgün tarafından şöyle sıralandı;

9 Mayıs: Adana’da 9-24 Mayıs tarihleri arasında basın açıklaması, yürüyüş ve toplantılar yasaklandı.

10 Mayıs: Eskişehir Valiliği Anadolu FEST etkinliğini de kapsayacak şekilde 10-24 Mayıs tarihleri arasındaki “siyasi partiler ve sendikaların yapacağı faaliyetler hariç” tüm etkinlikleri yasaklama kararı aldı.

15 Mayıs: AKP’li Derince Belediyesi, Sanatçı Aynur Doğan’ın 20 Mayıs’ta Derince Açık Hava Sahnesi’nde vereceği konseri “inceleme sonucu” iptal ettiğini açıkladı.

16 Mayıs: Muş Valiliği, Metin-Kemal Kahraman’ın 17 Mayıs’ta Muş Öğretmenevi Konferans Salonu’nda vermek istediği konsere “uygun bulmadığı” için yasak kararı getirdi.

16 Mayıs: Amed Şehir Tiyatrosu’nun Miguel de Cervantes’in ‘Don Kişot’ kitabından Kürtçeye uyarlanan “Don Kixot” isimli oyunun sahnelemesi AKP’li Çayırova Belediyesi tarafından engellendi.

19 Mayıs: Şanlıurfa Valiliği, kent genelindeki etkinlikleri iki gün süre ile yasakladı.

23 Mayıs: Niyazi Koyuncu’nun Pendik Halk Eğitim Merkezi’nin 25 Mayıs’ta Sahil Meydanı’nda düzenleyeceği etkinlikte sahne alması AKP’li Pendik Belediyesi tarafından engellendi. Belediye, iptal gerekçesi olarak sanatçının kurumun değerlerini paylaşmamasını gösterdi.

25 Mayıs: Uluslararası Isparta Gül Festivali kapsamında 3 Haziran’da sahne alacak olan Melek Mosso’nun konseri iptal edildi.

25 Mayıs: ODTÜ Rektörlüğü, Uluslararası Bahar Şenliği kapsamında Burhan Şeşen ile Flört grubunun konserlerini, Pençe Kaplan operasyonundaki kayıpları gerekçe göstererek iptal etti.

26 Mayıs: Bursa Valiliği, Kürt sanatçı Mem Ararat’ın 29 Mayıs Günü Bursa’da vereceği konseri “Kamu güvenliği” gerekçesiyle yasakladı.