Bitcoin'e vergi darbesi: Bir günde yüzde 11 değer kaybına uğradı!

ABD (Amerika Birleşik Devletleri) Başkanı Joe Biden tarafından yapılan açıklamada, sermaye yatırımlarından alınan verginin iki katına yükseltileceği ifade edildi. Bunun üzerine son bir günde Bitcoin yüzde 11 değer kaybına uğradı. 

Ekonomi 23.04.2021 - 11:48 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Dünya genelinde en büyük kripto para birimi olan Bitcoin'de oldukça sert bir düşüş gerçekleşti. Bir günde yüzde 11 oranında değer kaybına uğrayan Bitcoin, 48,300 dolara geriledi. Bitcoin, bu şekilde son bir buçuk ayın en düşük düzeyine gerilemiş oldu. 14 Nisan 2021 tarihinde söz konusu kripto para birimi, 64,863 dolara yükselerek rekor elde etmişti. 

98'i değer kaybına uğradı

Öte yandan, yüzde 13 oranında değer kaybına uğrayan Ethereum 2,130 dolara düştü. Binance Coin ise yüzde 16 oranında değer kaybına uğradı. Sahip olduğu piyasa değeri açısında ilk 100 sırada bulunan kripto paraların 98'inin bir gün içerisinde değer kaybettiği görüldü. Kripto paraların 2 trilyon 75 milyar dolar olan toplam piyasa değeri bu şekilde 1 trilyon 752 milyar dolara geriledi. Sonuç olarak son bir günde 323 milyar doların buhar olduğuna dikkat çekildi. 

Biden'ın açıklamaları etkiledi

Kripto para birimlerinin uğradığı değer kayıplarında ABD (Amerika Birleşik Devletleri) Başkanı Joe Biden'ın açıklamalarının etkili olduğu ifade edildi. Biden, sermaye yatırımlarından sağlanan gelirden kesilecek vergi oranının yüzde 39,6'ya çıkarılacağını söyledi. Yani yaklaşık iki kat oranında bir artış yaşanacağı bildirildi. Bu vergiye kripto varlıklardan sağlanan gelirlerin de dâhil olduğu ifade edildi. ABD (Amerika Birleşik Devletleri) Millî Gelirler Dairesi, vatandaşlara son bir sene içerisinde kripto para alım-satımı yapıp yapmadıklarına dair sorular yöneltmeye başladı. Bu da kripto para piyasasında yapılan satışları etkiledi. 

"Dokunulmazlığını yitirdi"

Delta Exchange CEO'su Pankaj Balani, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, son 50 gündür hareketli bir ortalamaya sahip olan Bitcoin'in söz konusu ortalamanın altına gerilediğini söyledi. Balani, Bitcoin'in son rallideki dokunulmazlığını yitirdiğini belirterek, daha fazla gerileme için de yer olduğunu dile getirdi. 

6 kat kazanç elde edildi 

2020 yılında ABD'li (Amerika Birleşik Devletleri) yatırımcılar tarafından kripto paralardaki pozisyonları yüzde 70'ten fazla artırılmıştı. Söz konusu yatırımcılar, bir seneden uzun süre boyunca sahip oldukları kripto varlıklar için sermaye vergisi veriyor. Son dönemde kripto paraların en fazla gelir sağlayan varlıklardan biri haline geldiği biliniyor. Bir yıl önce kripto varlıklara yatıran bir kişi şu anda yaklaşık 6 kat kazanç elde etmiş durumda. Söz konusu oran, 2019 senesinin Nisan ayından önce kripto para alanlar için 8 kata kadar yükseldi. 

"Masada fazla para bırakacaklar"

Miller Tabak'tan Matt Maley, satışa en fazla duyarlı olanların en fazla kazandıranlar olduğuna dikkat çekti. Bu durum insanların toptan satışa geçeceği ve tüm pozisyonlarını boşaltacağı manasına gelmediğini aktaran Maley, kripto para borsasında çok büyük paralara sahip olan kişilerin bulunduğunu söyledi. Maley, sermaye vergisinde ciddi bir sıçrama yaşanması halinde söz konusu kişilerin masada oldukça fazla para bırakacaklarını aktardı.

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@