Bitcoin'in 220.000 dolar olacağı tarihi açıkladı

Biz bu yazımızda bitcoin ile alakalı bir analitik değerlendirme yapacağız. Bitcoinin bazı döngüler içersin de kendi değerini bir an da ikiye katladığı durumlar var.

Ekonomi 18.03.2021 - 17:00 04.05.2021 - 04:20 İlan35
Biz bu yazımızda bitcoin ile alakalı bir analitik değerlendirme yapacağız. Bitcoinin bazı döngüler içersin de kendi değerini bir an da ikiye katladığı durumlar var.

Bitcoin'in son bir aylık fiyat ve piyasa performansına bakacak olursak, fiyatı 22 gün içinde hızla iki katına çıktı ve kripto para değeri, 7 Ocak itibari ile  42.000 dolara ulaştı. Bu inanılmaz yukarı ivme ile  birlikte,ama 2017 yılındaki ivmelenme çok daha dikine bir ivmelenmeydi. Piyasa değeri olarak ikiye katlamış olsa da katlama zaman aralığı bu gün ki verilere göre daha sert bir dikine ivme yakalamıştı. Bitcoin tarihindeki en hızlı ikiye katlamasını 2017 yılın da,3 yıllık mevcut zirvesi hareketinin noktasal değerini, 10 günden daha kısa bir süre içinde, sadece 12 günde gerçekleştiğini belirtmekte fayda var.

Bitcoin'in fiyatı bu piyasa döngüsünde hızla hareket ediyor ve ikiye katlama süresi 2017'deki ile aynı.  Bu ikiye katlama için 17 Mart tarihi baz alınacak olur ise aslında,  ikiye katlama süresi sadece 76 gündü.

Dar zaman döngüsün de son zamanlarda ki piyasa cetvelin deki değer döngüsü ve çizelgesi dalgalanmalar yaşamasına rağmen, Bitcoine olan arzın bu piyasa döngüsünde daha hızlı bir oranda korunmasın da daha elverişli bir ortamda kalmasını sağlamış oluyor. Aslına bakacak olursak, gerçek bir arz krizi mevcutta yer alıyor, çünkü dolaşımdaki Bitcoin düşüyor ve döviz arzı 13 ayın en düşük seviyesini gördü. Ergo, fiyat 61.683 $ 'lık en son ATH'sini geçtiğinde iki katına çıkma süresinin daha kısa olma ihtimali var diyerek görüşünü bildiridi.

Borsalarla ilgili mevcut durum daki en büyük zorluk, kurumsal yatırımcılar tarafından devralınmaları durumu. Geçtiğimiz yıl, perakende tüccarlardan daha fazla oranla kurumsal yatırımcı Bitcoin satın aldı. Bununla birlikte, son piyasa döngüsünde aynı şekilde bir değişiklik beklentisi hakim durum da. Misalen, 7 Ocak tarihin deki ikiye katlanmadan bu yana, perakende tüccarları tek başına 150.000 $ 'ın üzerinde Bitcoin satın almış durum da.

Uzmanların görüşlerine göre mevcut durum olarak borsalardaki talebi sistematik olarak artırıyor, türev borsalardaki faaliyetler oynaklığın artmasına katkıda bulunuyor ve böylece fiyatın daha kısa bir süre içinde ikiye katlamasına olanak sağlıyor.

Dahası, son iki haftadır volatilitedeki artışa rağmen, Bitcoin'in fiyatı dipten toparlandı ve kripto ticareti, baskı anında 55.354 $ 'a ulaştı. Bir diğer önemli ölçüm olan Bitcoin Realized HODL oranının, 3.000 $ fiyat seviyesine karşılık gelen 2017 boğa piyasası ile aynı noktada olduğu gözlemlendi.

Tüm bu gelişmeleri takiben hatırlamamız gereken, fiyatın altı kattan fazla artması ve 18.000 $ seviyesini aşmasıydı. Netice olarak fiyat 55.000 $ seviyesinden 6 kat yükselirse, 3.30.000 $ 'a kadar çıkabilir. Burada belirtilen rakamın, S2F ve S2Fx model hedefleri tarafından verilenden nispeten daha yüksek bir değerleme olduğu belirtilmelidir.

Bu verilerin yanı sıra tezi destekleyen bir açıklama da Max Keizer’den geldi.

Max Keizer’e göre 2021 yılının sonuna kadar mevcut piyasalar da görülen hiper enflasyonun neticesin de Bitcoin’nin 220.000 dolar bandın da bir zirve de tamamlanacak olması.

Keiser'ın tezini şirketlerin ve perakendecilerin kriptoyu bir değer varlığı deposu olarak görmeye başladıkların dolayı, enflasyona karşı şirketlerin Bitcoin ile kendilerini koruma yoluna gitmesi olarak nitelendiriyor. Son zamanlarda, uzmanlar Bitcoin’nin siyasi hareketlere karşı dayanıklılığını arttırmaya ve bağışıklık kazanmaya başladığında hem fikir durumdalar.

 

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@