Blinken: Türkiye’nin S-400’leri güvenliğimizi tehdit ediyor

Güvenlikten savunmaya, siyasetten ekonomiye tüm alanlarda Türkiye’ye karşı apaçık düşmanlık yapan Amerika Birleşik Devletleri’nden, Türkiye’nin S-400’lerine ilişkin daha net açıklama geldi. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Türkiye’nin elinde bulunan R

Dünya 29.04.2021 - 04:33 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Amerika Birleşik Devletleri’nden, Türkiye’nin Rusya’dan satın aldığı S-400 Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sistemleri’ne karşı en açık eleştiri geldi.

Son eleştiride Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Türkiye tarafından Rusya'dan satın alınan S-400 sistemlerinin, Amerika Birleşik Devletleri ve diğer müttefik ülkelerin güvenlikleri için büyük tehdit oluşturduğunu savundu.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden arasında gerçekleşen telefon görüşmesini “iyi bir telefon görüşmesi” olarak değerlendiren Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Washington’un, Türkiye’nin elinde bulundurduğu Rus S-400 füze savunma sistemlerinden duyduğu rahatsızlığı dile getirdi.

Rus S-400 hava ve füze savunma sistemlerinin Amerika Birleşik Devletleri’nin güvenliğini ve diğer müttefik devletlerin güvenliğini tehdit ettiğini savunan Antony Blinken, Türkiye ve diğer tüm ABD müttefiklerinin Rusya’nın savunma sistemlerinden kaçınmalarının gerektiğini ifade etti.

Dışişleri Bakanı Blinken, Yunanistan başta olmak üzere Rus savunma sistemlerini kullanan diğer müttefik ülkelere ilişkin herhangi bir eleştiride bulunmaması dikkatlerden kaçmadı.

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@