Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, Hükümetler Arası İklim Değişikliği Paneli’nin Cenevre’de düzenlediği toplantıda ‘Kaybedecek bir dakikamız kalmadı’ dedi.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, Cenevre’de düzenlenen Hükümetler Arası İklim Değişikliği Paneli IPCC toplantısına videolu bir mesaj gönderdi. IPCC bilim insanlarının hazırladığı Sentez Raporu 6’ıncı Değerlendirmesi yaklaşık bir haftalık çalışma sürecinin ardından onaylandı. Bilim insanları, 195 üye ülkesi bulunan IPCC’ye de gönüllü olarak katkı verirken son değerlendirme raporu ise 93 bilim insanı tarafından çalışıldı ve kamuoyu ile paylaşılması için hazırlandı.

Bilim insanları yayımlanan raporda, iklim krizinin yarattığı kayıp ve zararları ele alırken de bu zararların giderek artacağına ilişkin risklerine dair açıklamalar bulunurken küresel sıcaklık artışının da 1 buçuk dereceyle sınırlandırmak için gerekli adımların 2030 yılına kadar hızla atılması gerektiğine işaret edildi. Bununla beraber, yayımlanan rapora göre, yüzyılı aşkın bir süredir fosil yakıt kullanımı da başta olmak üzere farklı sebeplerle küresel sıcaklık artışı 1850 ila 1900 seviyesine göre de 1,1 dereceye ulaştığı ortaya çıktı. Ayrıca yeryüzü küresel sıcaklığı 1970’den bu yana son 2 bin yıldaki diğer 50 yıllık dönemlerden daha hızlı artışın gösterdiği raporda ifade edildi.

4 Mayıs 2024 Resmi Gazetede Açıklanan Karar: Emeklilere 100.000 TL Ödeme 4 Mayıs 2024 Resmi Gazetede Açıklanan Karar: Emeklilere 100.000 TL Ödeme

“İklim, saatli bir bombaya dönüşmüş durumda…”

Tüm bunların yanı sıra, Hükümetler Arası İklim Değişikliği Paneli raporunda, küresel ısınmasının sorumlusunun son 2 yüzyıldır süregelen insan faaliyetleri olduğunu ön plana çıkaran Genel Sekreter Guterres, son yarım yüzyılda da insan faaliyetlerinin aşırı derecede artışının 2 bin yılda en yüksek seviyeye de ulaştığını gönderdiği videolu mesajında ifade etti.

Bununla beraber Guterres, iklimin saatli bir bombaya dönmüş durumda olduğunu ve yayımlanan bu raporun da o bombanın nasıl etkisiz hale getirileceğini gösterdiğini açıklarken raporun, insanlık için bir hayatta kalma haritası niteliğinde olduğunu da belirtti. Ayrıca küresel sıcaklık artışını 1 buçuk dereceyle sınırlandırmanın mümkün olduğunu ancak bunun için de büyük adımlar atılmasının son derece önemli olduğunu aktaran Guterres, bu raporun tüm ülkelere ve sektörlere hızlı harekete geçme çağrısı niteliğinde olduğunu ifade etti.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, insanlığın çok kırılgan bir buz tabakasının üzerinde olduğunu ve bu buzun da çok hızlı bir şekilde eridiğini aktardı. Öte yandan Guterres, İklim Dayanışma Paneli çerçevesinde hedeflerine ulaşmak için Hızlandırma Ajandası planı sunduğunu ve gelişmiş ülke liderlerinin 2040’a, gelişmekte olan ülkelerin ise 2050 yılına kadar karbon emisyonlarını sıfır net seviyesine çekme taahhüdüne uymaları gerektiğini de bildirdi.

Genel Sekreter Guterres son olarak bütün ülkelerin çözümün bir parçası olması gerektiğine işaret etti ve enerji dönüşümü için tüm hükümetlere hazırlık yapma çağrısında bulundu.