Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras: Sadece 30 tane yatağımız var!

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, tam kapanma döneminden önce büyük şehirlerde yaşayan vatandaşların Bodrum'a akın etmesine ilişkin yaptığı açıklamada, sağlık hizmetlerinin sadece ilçe nüfusuna göre ayarlandığını ve yoğun bakım yatak sayısının 30 civarı

Güncel 01.05.2021 - 09:41 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Türkiye'de 29 Nisan Perşembe günü başlayan tam kapanma döneminden önce büyük şehirlerden özellikle Bodrum'a yönelik bir göç yaşandı. Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, ilçe nüfusunun 500 bini geçtiğini belirterek, büyük şehirlerden gelen vatandaşlarla beraber vaka sayılarında artış yaşanabileceğine dikkat çekti. Normal şartlarda söz konusu nüfusa 2025 senesinde ulaşılmasını beklediklerini kaydeden Aras, koronavirüsün bu süreci 4 yıl geriye çektiğini dile getirdi. Aras, Bodrum'da kaos çıktığına dikkat çekerek, büyük şehirlerden gelen vatandaşların bulaşı taşımasından endişelenildiğini söyledi. Sağlık hizmetlerinin yalnızca Bodrum'da yaşayan insanlara göre ayarlandığını ifade eden Aras, ilçedeki yoğun bakım yatak sayısının 30 civarında olduğunu belirtti. Aras, hastane yatak sayısının da 300 civarında olduğunu dile getirdi.

"Sağlık sistemi yetersiz kalacak"

Vaka sayılarının patlak vermesi durumunda Bodrum'daki sağlık sisteminin yetersiz kalacağını kaydeden Aras, hiçbir vatandaşın dışarı çıkmaması gerektiğini ifade etti. Aras, tüm vatandaşlara evlerinde kalmaları için çağrıda bulunarak, herkesin markete gitmek istemesi durumunda koronavirüsün kontrol altında tutulamayacağını söyledi. Bu durumda kaosun süreceğine dikkat çeken Aras, herhangi bir isteği olan vatandaşların belediye ulaşmalarının yeterli olacağını aktardı. 

"Günlük 8 bin araç girişi var"

Aras, son 3 gün içerisinde Bodrum'a günlük 8 bin tane araç girişi olduğunu dile getirdi. Söz konusu araçlardan yüzde 60'ının tedarikçi olabileceğini belirten Aras, Bodrum'da halihazırda bir hareketliliğin mevcut olduğunu ve şimdi de büyük bir yoğunluk meydana geldiğini söyledi. Aras, söz konusu yoğunluğun bir seneye yakın bir süredir yaşandığına dikkat çekerek, yazlıkları olan kişilerin artık Bodrum'da ikamet etmeye başladıklarını dile getirdi. 

"Yeniden açılma olursa..."

Bunun turizm yoğunluğu olmadığını vurgulayan Aras, 11 Nisan 2021 tarihinden sonra turizm sektöründe meydana gelen gelişmeler nedeniyle hiçbir beklentilerinin kalmadığını söyledi. Aras, 17 Mayıs 2021 tarihinden sonra yeniden açılma olması durumunda turizm sektörüne yönelik beklentilerinin yeniden doğacağına işaret etti. 

Ahmet Aras kimdir?

Muğla'nın Bodrum ilçesinde 1970 senesinde dünyaya gelen Ahmet Aras, İzmir'de bulunan Maltepe Askeri Lisesi'nin 1988 senesinde tamamladı. Ahmet Aras, daha sonra Kara Harp Okulu'nu 1992 senesinde tamamladı. TSK'da (Türk Silahlı Kuvvetleri) çok sayıda görev yürütmesinin ardından 2013 senesinde emekli olan Ahmet Aras, memleketi Bodrum'a taşındı. Ahmet Aras, 31 Mart 2019 tarihinde gerçekleştirilen yerel seçimlerde CHP'den (Cumhuriyet Halk Partisi) Bodrum Belediye Başkanı oldu.

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@