Henüz iki sene önce 6 milyon harcayıp depreme karşı güçlendirilen lojmanlar şimdi de yıkılıyor...

Daha 2020’de bir kısmını güçlendirmek için 6 milyon TL harcayan Boğaziçi Üniversitesi, şimdi de Uçaksavar Kampusu lojmanlarını yıkma kararı ile şaşırttı.

Birgün’den İsmail Arı’nın haberine göre, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından atanan kayyum rektörler Melih Bulu ve Naci İnci’ye karşı başlatılan eylemlerin devam ettiği Boğaziçi Üniversitesi’nde yeni skandal yaşandı.

İstanbul’un en değerleri bölgelerinden biri olan Etiler’deki Uçaksavar Kampusu lojmanlarında oturan personel ile akademisyenlere bir yazı göndererek 7 Ağustos tarihine kadar lojmanların boşaltılmasını isteyen Boğaziçi Üniversitesi aldığı bu karar ve lokasyon ile düşündürdü.

Üniversitenin tadilatı ve depreme karşı güçlendirilmesi için daha iki yıl önce yaklaşık 6 milyon TL harcadığı Uçaksavar Kampüsü’nün hemen yanında olan Uçaksavar Lojmanlarının yıkım kararı akıllara bölgenin değerli olması nedeni ile farklı bir yapılaşma ihtimalini de getirdi.

Melda Onur's tweet - "Yok bu böyle olmayacak, ben bugün çıkıp lojmanların bir kaç kare fotoğrafını çekeyim. Medyaya servis edeyim sevabına. " - Trendsmap

Bu arada lojmanların yıkılacağı harcamanın yapılmasından bir sene sonra yani geçen yıl kayyum rektör Melih Bulu döneminde açıklanmıştı ve “Riskli yapı raporu ve lojmanların mevcut fiziki yapılarına bakıldığında bu lojmanların çoktan vadesini doldurmuş olduğu net bir şekilde görülmektedir. Bu nedenle lojmanların vakit kaybetmeden tahliye edilip yerine depreme dayılı yeni ve modern lojmanların inşa edilmesi oldukça hayatidir” denmişti.

Açıklamada ise tahminleri de doğru çıkardığı üzere yeni lojman binalarının TOKİ işbirliği ile yapılacağı belirtilerek “Depreme dayanıklı, modern ve yeni lojmanların hem arazi açısından hem de bina bakımından tüm mülkiyet hakları Boğaziçi Üniversitesi’ne ait olacaktır” ifadeleri kullanılmıştı.

Emekliye DEV PROMOSYON müjdesi son dakika geldi! SSK, BAĞ-KUR'lunun hesabına REKOR ödeme Emekliye DEV PROMOSYON müjdesi son dakika geldi! SSK, BAĞ-KUR'lunun hesabına REKOR ödeme

YİNE YENİ KAMU ZARARI

Genel Duyurular – Uçaksavar Sitesi Toplu Yapı Yönetimi
Eğitim Sen Üniversiteler Şube Başkanı Beyzade Sayın ise BirGün’e yaptığı açıklamada, oluşan kamu zararına dikkat çekerek şunları söyledi;

“Boğaziçi’nin dört ayrı yerleşkesinde lojmanlar var. Etiler’deki Uçaksavar Kampusu lojmanlarının yıkılacak. Söz konusu alanda dört blok var. Buradaki bir blok öğrenci yurdundan lojmana dönüştürülmüştü ve yaklaşık 100 daire yer alıyor bu lojmanlarda. Bu dört bloğun tamamı yıkılacak. Burada D blok güçlendirilmişti. C blok ise yüzde 80 güçlendirildikten sonra güçlendirme çalışması durdurulmuş. Burada gerçek manada güçlendirmeden sonra verilen yıkım kararıyla bir kamu zararı var” ifadelerini kullandı.