Son açıklanan Sayıştay raporu adeta Türkiye'yi salladı! Saray'ın dudak uçuklatan masrafları derken kamuoyundan saklanan dev ihaleler ve şimdi de Boğaziçi Üniversitesi'nde ortaya çıkan yolsuzluklar ve usulsüzlükler gündemde yankı buldu.

İkinci yılına giren Boğaziçi Üniversitesi akademisyen direnişi sürerken, son açıklanan Sayıştay raporunda ise Boğaziçi Üniversitesi ile ilgili ihalelerde ve idari görevlerde usulsüzlük yapıldığı ortaya çıktı.

Sayıştay, Boğaziçi Üniversitesi 2021 yılı denetim raporunu yayımlarken, denetçilerin incelediği Bilimsel Araştırma Projeleri kapsamında yoğun bir şekilde masaüstü bilgisayar, diz üstü bilgisayar, tablet gibi elektronik cihazlar alındığını ve hatta bazı akademisyenlerin üzerine 50-55 adede kadar dizüstü ve 40-50 kadar masaüstü bilgisayar zimmetlendiği ortaya çıktı.

Boğaziçi Üniversitesi'nde akademisyenlerin nöbeti 291. gününde - Net Haber Ajansı

Üniversitede 940 akademik, 800 civarında idari personel olmasına rağmen toplam da 10 bin 247 bilgisayar bulunduğunun ortaya çıkması şaşkınlık yaratırken, dikkat çeken Sayıştay raporda, “Laboratuvarlarda kullanılan masaüstü bilgisayarlar düşüldüğünde dahi, kabaca bir hesapla bir personelin kullanımına ortalama 10 adet bilgisayar düştüğü görülmektedir. 5018 sayılı Kanun'un 'Hesap verme sorumluluğu' başlıklı 8’inci maddesine göre her türlü kamu kaynağının elde edilmesi ve kullanılmasında görevli ve yetkili olanlar; kamu kaynaklarının etkili, ekonomik ve verimli kullanılması ile kötüye kullanılmaması için gerekli önlemlerin alınmasından sorumlu tutulmaktadırlar” ifadelerinin yer aldığı da görüldü.

KANUNA AYKIRI ÇEŞİTLİ GÖREVLER

4 Mayıs 2024 Resmi Gazetede Açıklanan Karar: Emeklilere 100.000 TL Ödeme 4 Mayıs 2024 Resmi Gazetede Açıklanan Karar: Emeklilere 100.000 TL Ödeme

Boğaziçi Üniversitesi protestoları: Öğrenciler ve akademisyenler neden tepkili, bu noktaya nasıl gelindi? - BBC News Türkçe

Raporda ayrıca yeni üniversite yönetiminin sözleşmeli olarak çalışan yabancı uyruklu 12 öğretim elemanına kanuna aykırı bir biçimde yüksekokul ve fakültelerde bölüm başkanlığı, bölüm başkan yardımcılığı, yönetim kurulu üyeliği, araştırma merkezi müdürlüğü gibi çeşitli idari görevler verildiği belirlenirken, 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu'nun “Çalışma Esasları” başlıklı 36'ıncı maddesinin sözleşmeli olarak istihdam edilen öğretim görevlileriyle ilgili hükümlerini hatırlatan Sayıştay, üniversiteden 12 öğretim elemanının idari görevlerine son verilmesini istedi.

ALIMLAR KILIFINA MI UYDURULDU?  İHALELER YAPILMADI!

Uluslararası basında Boğaziçi Üniversitesi protestosu nasıl yer buldu?

Bu arada bir diğer dikkat çeken durum ise Boğaziçi Üniversitesi’nin 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu'nda belirtilen temel ihale usulleriyle yapılması gereken işlerin, ihale düzenlemeden parasal sınırların altında kalacak şekilde kısımlara bölünerek doğrudan temin yoluyla yapıldığının ortaya çıkması oldu.

Raporda yaşanılan usulsüzlüğe ilişkin olarak “Kurumun söz konusu yapım işini ihale etmesi gerekirken kısımlara bölerek aynı yükleniciden doğrudan temin yöntemiyle edinmesi neticesinde, Kamu İhale Kanunu’nun ihalelerde rekabet, saydamlık, eşit muamele, güvenilirlik ve kaynakların verimli kullanılması ilkelerine aykırı hareket ettiği, bu hizmet alımının 4734 sayılı Kanunda belirtilen temel ihale usulleri ile temin edilmesi gerektiği düşünülmektedir” denildi. (HABER MERKEZİ)