Koronavirüs salgını nedeniyle neredeyse 2 yıldan bu yana tüm dünya maskelerle dolaşırken Sağlık Bakanlığı Müjdeli haberi verdi. Bayramdan sonra tüm yasaklar kalkıyor. Türkiye omicron dalgasını büyük bir başarı ile atlatırken vaka sayıları ve vefat sayıları her geçen gün Düşmeye devam ediyor. O nedenle Bayramdan sonra kapalı alanlarda da artık maske kullanımının kaldırılması gündeme geldi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada açık alanlarda maske kullanımına artık gerek olmadığını söylemişti. Omicron dalgasını Türkiye başarılı bir şekilde atlatırken her geçen gün vaka ve ölü sayılarındaki düşüşte devam ediyor. Dün açıklanan son koronavirüs tablosuna göre Türkiye'de vefat sayısı 36'ya kadar düştü. Hastaneye yatış ve yoğun bakım oranları da azalırken Ramazan boyunca düşen hareketlilik nedeniyle de vaka sayılarının Sıfıra yakın olacağı tahmin ediliyor. Birçok batılı ülke şimdiden kapalı alanlarda da maske kullanımını kaldırdı. Ancak Türkiye'de ramazan ayı boyunca da önlem amacı ile kapalı alanlarda maske kullanımı devam edecek. Fakat yaz aylarında maske kullanımının kapalı alanlar içinde kaldırılacağı düşünülüyor.

Gözden kaçırmayın

Akbank duyurdu: SMS atanlara 30.000 TL ödeme geldi Akbank duyurdu: SMS atanlara 30.000 TL ödeme geldi

Omicron varyantı etkisini yitirdi

Tüm dünyada Neredeyse 2 yıldan bu yana hayatı ve ekonomileri olumsuz etkileyen koronavirüs salgını yavaş yavaş tarihi yarışmaya hazırlanıyor. Özellikle omicron varyantının çıkması ile birlikte virüs etkisini iyiden iyiye kaybederken ülkemizde de vaka sayıları ve vefat sayılarında gözle görülür bir düşüş yaşanıyor. Tüm dünyayı kasıp kavuran koronavirüs salgını artık iyiden iyiye hayatımızdan çıkacak gibi görünüyor. Öyle ki bayramdan sonra tüm yasaklar kalkacak. Yaz aylarında kapalı alanlarda maske kullanımı zorunluluğu da olmayacağı tahmin ediliyor. Ramazan ayı boyunca düşen hareketlilikle beraber virüsün iyice etkisini yitirecek Seni düşünen Uzmanlar bayram sonrasında serbest kalmaya hazır olduğumuzu söylüyor.

Tüm yasaklar kalkacak

Türkiye koronavirüs salgınından Başarılı bir şekilde çıkmayı başardı. Vaka sayıları ve ölü sayıları her geçen gün hızla düşüyor hastanelerde yoğun bakımlar boşalmaya devam ediyor. Ramazan ayının verileri de Sağlık Bakanlığı yetkilileri tarafından yakından takip ediliyor. Hastanelere yatışlarda bu ay da bir problem olmazsa ve bu şekilde düşüş devam ederse Ramazan ayı sonrasında bazı kısıtlamalar hayatımızdan çıkacak. En önemlisi de kapalı alanlarda maske kullanım zorunluluğu kaldırılacak. Yani artık açık alanlarda olduğu gibi kapalı alanlarda da maske kullanmak zorunda kalmayacağız. Sağlık Bakanlığı'nın Ramazan sonrasında yeniden Bilim Kurulunu toplayacağı ve yeni kararları açıklayacağı düşünülüyor.