Güzel Haber Bayramdan Sonra Sıfır ve İkinci El Otomobilde ÖTV İndirimi Fiyatlar Şok Edecek

Milyonlarca kişinin beklediği haber! Sıfır ve ikinci el otomobilde ÖTV indirimi müjdesi! Bayram tatili sonrası ÖTV indirimi gelecek mi? ÖTV indirimi ile yeni otomobil fiyatları ne kadar olacak? İşte..

Ekonomi 21.07.2021 - 11:23 21.07.2021 - 11:23 Orhan Yener

Otomobil sahibi olmak isteyenler ve aracını değiştirecekler için müjde gibi haber! Uzunca bir süredir otomotiv piyasasının gündeminde olan ve adeta dedikodu malzemesine dönüşen ÖTV indirimiyle ilgili somut gelişmeler yaşanıyor! 11 günlük Kurban Bayramı tatili sonrasında Hükümet'in ÖTV indirimi konusunda adım atacağı iddiası kulislerde dillendirilmeye başlandı. Son dönemde artan döviz kuru, yaşanan pandemi dolayısıyla oluşan ekonomik şartlar ve diğer ekonomik etkenlerden ötürü otomotiv piyasasında fiyatlar rekor üstüne rekor kırmaya başlamıştı. Üstüne bir de ÖTV yükü binince otomobil sahibi olacaklar kara kara düşünmek zorunda kalıyordu. Şimdi ÖTV indirimi gündeme geldi! Sıfır ve İkinci elde ÖTV indirimi olacak mı? Ne zaman olacak? ÖTV indirimi ile sıfır ve ikinci el otomobil fiyatları ne kadar düşecek? Yeni otomobil fiyatları ne kadar olacak? Tüm bu soruların yanıtları araştırılmaya başlandı. 2021 Temmuz ayı ÖTV indirimi ile ilgili tüm bilgileri ve kulis detaylarını haberimizde sizler için hazırladık.

ÖTV indirimi son dönemde sıklıkla konuşulan konuların başında geliyor. Sıfır ve ikinci el piyasasında otoriteler ve önde gelen firma temsilcileri, Hükümetten ÖTV indirimi ve ÖTV matrahlarında düzenleme beklediklerini her fırsatta dile getiriyorlar. Aracını yenileyecek olanlar ve ilk defa araç sahibi olacaklar da ÖTV indirimi ile ilgili gelişmeleri yakından takip ediyor. 2021 Temmuz ayında Kurban Bayramı sonrası ÖTV indirimiyle ilgili somut adımların atılacağı iddiası gündeme bomba gibi düştü. Bayram sonrası piyasaların canlanması ve hareketlilik yaşanması için Hükümetten sıfır ve ikinci el otomobilde ÖTV indirimi ve matrah düzenlemesi beklentisi hakim. Ancak şuan için ÖTV indirimi ve matrah düzenlemesi ile ilgili resmi bir açıklama da yapılmış değil.

Koronavirüs salgınında vaka ve ölüm sayılarının düşüşe geçmesi, aşılamada hızla mesafe alınması gibi nedenler ekonomiye olumlu katkı sağlıyor. Ancak yükseliş trendini sürdüren döviz kuru ve diğer ekonomik etkenler halen daha sıfır ve ikinci el otomobil fiyatlarında yükselişin dinmeyeceğini gösteriyor. 

ötv-otomobil-fiyatlari-düsecek

ÖTV MATRAH DEĞİŞİKLİĞİ 

ÖTV'de matrah değişiklikleri ve ÖTV dilimlerinde yeni düzenleme de gündemde. 1.600 cc motor hacmini geçmeyen otomobillerde 85 bin TL ila 130 bin TL aralığında yüzde 50lik ÖTV dilimi uygulanıyor. ÖTV diliminde az sayıda model ve marka bulunuyor. 130 bin TL üzerindeki otomobillerde ise yüzde 80'lik ÖTV dilimi uygulanıyor. 

Eğer ki yüzde 50'lik vergi dilimi için üst sınır 130 bin TL'den 140 ila 150 bin TL aralığına çıkarılırsa birçok marka ve model otomobilde yüzde 50'lik vergi dilimi gündeme gelecek. Böylece aracını yenilemek isteyenler ve ilk kez otomobil sahibi olacaklar yüzde 80 yerine yüzde 50 ÖTV ödeyerek, tam yüzde 30'luk ötv indiriminden yararlanmış olacaklar.

ÖTV İNDİRİMİ OLACAK MI?

2021 Temmuz ayı itibariyle ÖTV indirimi olacak mı? Sorusu yanıt aramaya devam ediyor. Bayram sonrası ÖTV indirimi konusunda Hükümetten somut adımların geleceği beklentisi hakim. Şuan için konuyla ilgili resmi bir açıklama bulunmuyor. Ancak açıklama gelir gelmez bu sayfadan sizlerle paylaşacağız.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@