"Kritik görüşmeye saatler kala Putin, Erdoğan’a ne teklif etti?" manşeti dünya basınında yerini aldı...

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Temmuz ayında İran’da yapılan üçlü zirvenin ardından yarın Soçi'de yapacağı Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile olan görüşmesi tüm dünyada tartışılmaya başlandı.

Özellikle Rus basınının bu görüşmeyi değerlendirmesi ise dünya basınında yankılandı.

Russia Today'de masadaki en önemli konunun Türkiye’nin Suriye’ye yönelik olası operasyonu olacağı yazılırken Erdoğan’ın Tahran’da İran Cumhurbaşkanı Reisi ve Putin’den Suriye konusunda baskı gördüğünü ve bu bağlamda Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Suriye’de teröristlere karşı Esad rejimini destekleyeceğiz açıklaması yaptığının ise altı çizildi.

Kremlin'den Erdoğan-Putin görüşmesi açıklaması

Yapılacak görüşmede sadece Suriye dosyasını değil, Karadeniz, Kafkaslar, Libya, Kızıldeniz ve Orta Asya ülkeleri değil Çin-Tayvan krizinin de konuşulacağı anlatılırken sadece Türkiye'nin değil özellikle tüm Avrupa ve Ortadoğu'nun da dikkat kesildiği açıklamalar yapıldı.

Ünlü Gazetede, Erdoğan’ın iktidarının ‘sallantıda’ olduğu ve bunun için de Putin ile yapacağı görüşmenin önemi anlatılırken ‘Putin, onu yeniden kurtarmaya hazır.’ ifadesi dikkat çekti.

Bu detaylar ışığında Putin’in Erdoğan’ı ‘Türk Lirasının yeniden değer kazanmasını sağlamak için’ BRICS’e katılmaya davet edeceği iddia edildi.

Ayrıca Putin’in Erdoğan’ı zaten BRICS’e davet ettiğini yazan gazete, Erdoğan’ın Türk lirası üzerindeki baskıyı azaltarak seçimlere eli daha güçlü girmek isteyeceği vurgularken, bu hamlenin Türkiye’yi Rus gazını güney ve orta Avrupa’ya taşımak için kilit bir merkez haline getireceğini de belirtti.

Akbank ve 2 Kamu bankası açıkladı! Bankalarda hesapları olanlara 90.000 TL ödenecek! Bugün son! Akbank ve 2 Kamu bankası açıkladı! Bankalarda hesapları olanlara 90.000 TL ödenecek! Bugün son!

Bu satırlar sonrası ise akıllara BRICS Uluslararası Forumu Başkanı Purnima Anand'ın ,geçtiğimiz ay yaptığı açıklamada, Türkiye, Mısır ve Suudi Arabistan’ın örgüte biran önce katılmasını istediklerini ifade etmesi geldi.

Erdoğan ve Putin'in, Soçi'deki görüşmesi sona erdi;