Ziraat Bankası göndermiş olduğu mesaj ile o bölgede ikamet eden vatandaşların borçlarını ertelendiğini duyurdu.

Gündemi etkileyen büyük deprem olayı ile birlikte destek haberleri her geçen gün artış gösteriyor. Bunun ile birlikte kamu bankası olarak hizmet veren Ziraat Bankası deprem bölgesindeki vatandaşlar için mesaj gönderdi. Deprem bölgesindeki vatandaşlar için Ziraat Bankası'ndan mesaj geldi. Bölgede yaşayan vatandaşlar için vatandaşların borçlarının ertelendiğine dair vatandaşlar için mesaj gönderildi. Ziraat Bankası deprem bölgesinde yaşayan ve kendi müşterisi olan vatandaşlara borçlarını ertelediklerine dair mesaj gönderdi.

Ziraat Bankası tarafından vatandaşlara gönderilen mesajda vatandaşların banka borçlarının nisan ayına kadar erteleneceği belirti. Bu durumda deprem bölgesinde yaşayan depremzedeler Ziraat Bankası'na olan borçlarını nisan ayına kadar ödeme yükümlülüğünde değildir. Yapılan açıklamaya göre vatandaşlar borçlarını nisan ayına kadar ödeyemeyebiliyor. Banka o bölgedeki vatandaşlar için özel olarak borçların ertelemesini gerçekleştirdi.

Ziraat Bankası Borç Ertelemesi Hangi İlleri Kapsıyor?

Ziraat Bankası yapmış olduğu açıklama ile deprem bölgesindeki vatandaşların borçlarının nisan ayına kadar açıklanacağını belirtmişti. Bunun üzerine bu kampanyanın hangi illeri kapsadığı gündeme geldi. Nisan ayına kadar ertelenen vatandaş borçları belirli illerde geçerli oluyor. Bankanın yapmış olduğu açıklamaya göre bu iller arasında 11 farklı şehir yer alıyor. Afet bölgesi olarak ilan edilen bu şehirlerde vatandaşların borçları nisan ayına kadar ertelendi. Nisan ayına kadar borçları ertelenen vatandaşların bu borçları ödeyebilmeleri için banka tarafından bir kolaylık sağlanmıştır. Bu kampanyadan faydalanan 11 şehir şu şekildedir:

·       Kahramanmaraş

·       Hatay

·       Kilis

·       Diyarbakır

·       Şanlıurfa

Halkbank duyurdu! 10 bin TL'ye kadar Emeklilere ödemeler verilecek! Halkbank duyurdu! 10 bin TL'ye kadar Emeklilere ödemeler verilecek!

·       Malatya

·       Adıyaman

·       Gaziantep

·       Osmaniye

·       Adana

Bu durumda listede bulunan şehirlerdeki vatandaşların borçları nisan ayına kadar ertelenmiş oluyor. Kamu Bankası olarak hizmet veren Ziraat Bankası deprem bölgesindeki vatandaşların zor anlarında destek amaçlı borçlarının ertelenmesini açıkladı. Bu bölgede yaşayan ve Ziraat Bankası müşterisi olan kullanıcıların borçları nisan ayına kadar ertelendiği için bu vatandaşlar Şubat ve Mart ayı için olan borçlarını ödemek zorunda değillerdir. Borçlar nisan ayına kadar ertelenmiştir.

Ertelenen Borç İlanı İle Nisan Ayına Kadar Vatandaşlar İçin Fırsat Verildi

Kamu bankası olarak görevini icra eden Ziraat Bankası devlet tarafından verilen talimat ile  11  şehirde yaşayan vatandaşlar için bu açıklamayı yaptı. Yapılan açıklama ile listedeki 11 şehirde yaşayan ya da ikamette bulunan vatandaşlar için kredi kart limitleri yükseldi. Bunun yanı sıra vatandaşların borçları da nisan ayına kadar ertelendi. Deprem bölgesinde yaşayan vatandaşların kredi kart limitinin yükselmesi vatandaşlar için kolaylık sağlıyor. Aynı zamanda çekilen borçların ödemesi de nisan ayına kadar ertelendiği için borçların Şubat ve Mart aylarında alınması talep edilmiyor. Bankaların deprem bölgesinde yaşayan müşteriler için gönderdiği bir daha bir mesaj daha bulunuyor.

Gündemden düşmeyen deprem felaketi 11 ildeki vatandaşları etkiledi. Vatandaşların bu durumda daha rahat bir şekilde yaşamını sürdürmesi için bankalardan da destek geldi. Bankalar deprem bölgesinde yaşayan vatandaşlar için bu süreç boyunca faiz ücreti alamayacağını da duyurdu. Ziraat Bankası'nın müşterilere yollamış olduğu nisan ayına kadar erteleme mesajından sonra diğer bankalardan da bu açıklama geldi. Bankaların yapmış olduğu açıklamaya göre hem bu süreçte faizi ücreti alınmayacak hem de borçlara herhangi bir ek ücret eklenmeden erteleme durumu getirildi. Yapılan bu düzenleme ile birlikte bankalardan kredi çekmek isteyen müşterilerin çekmiş oldukları krediler için herhangi bir faiz ücreti eklenmeyecek. Bu durumda bu süreçte kredi çeken vatandaşları faiz ücreti çekmeden kredi alabilecekler.